Dünya

Juncker'dan ilginç tasvir: Merkel son derece vasıflı bir sanat eseri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021'de Başbakanlığa veda edecek. AB Komisyonu Başkanı Juncker, Merkel'in üst düzey bir görev üstlenmek için uygun olduğunu söyledi.

Juncker'dan ilginç tasvir: Merkel son derece vasıflı bir sanat eseri
-

18 yıl yürüttüğü Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin liderliğinden geçen yıl ayrılma kararı alan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yılından sonra siyasi bir görev üstlenmeyeceğini açıklamıştı.

Merkel'in ardından parti liderliğini üstlenen Annegret Kramp-Karrenbauer'in, başbakanlık için yarışan isimler arasında yer alması bekleniyor.

"Son derece vasıflı bir sanat eseri"

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Funke Medya Grubu'na yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa Birliği'nde üst düzey bir görev üstlenmek için "son derece vasıflı" olduğunu söyledi. Juncker, 2021'de görev süresi sona erecek olan Merkel'in, "bir anda ortadan kaybolmasını" hayal edemeyeceğini belirtti. Ekim ayında koltuğunu bırakacak olan Juncker, Merkel için "Sadece saygı duyulan bir insan değil, ayrıca tam ve cana yakın bir sanat eseri." dedi.

2005 yılında Almanya'da Başbakanlığı üstlenen Merkel, ekonomik kriz ve siyasi çalkantıların yaşandığı bir dönemde Avrupa politikalarına yön vererek, Avrupa'nın en güçlü lideri konumuna gelmişti.

"Elinden gelenin en iyisini yaptı"

Tarihçilerin kendi başkanlığı hakkında ne yazmasını isteyeceği konusunda ise Juncker, "Elinden gelenin en iyisini yaptı… Ayrıca 'bazı şeyleri yoluna koydu'yu eklemek de fena olmaz." dedi.

Juncker, AB Komisyonu Başkanlığı görevinden 31 Ekim'de ayrılacak. Lüksemburg'un eski Başbakanı olan Juncker, bu göreve 2014 yılında atanmıştı. Juncker'i, bu görev için Merkel'in partisinin de yer aldığı Avrupa Parlamentosu'ndaki Avrupa Halk Partisi adlı Hristiyan Demokrat grup aday göstermişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.