Okur Postası

Kadına şiddetin kaynağı din değildir

Gazetemiz okurlarından Abdulvasih Duran, "Kadına şiddetin kaynağı din değildir" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Kadına şiddetin kaynağı din değildir
-

Abdulvasih Duran

Kocanın karısını dövmesinin, ona şiddet uygulamasının kaynağı din olamaz. “İslam emrettiği için karımı dövdüm” diyen bir kişi de herhalde şimdiye kadar çıkmamıştır. Kur’an erkek ile kadının arasında sevgi ve merhametin varlığını Allah’ın varlığının delilleri olarak kabul etmiştir: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”(Rum,21).

Kadına şiddeti kesinlikle reddeden Sevgili Peygamberimizin (sav) hadis ve uygulamalarına baktığımızda şu önemli hususları görmekteyiz. Hz. Peygamber (sav) hayatı boyunca kadınların problemleri ile ilgilenmiş, onların eşleri ile olan anlaşmazlıklarında arabulucu olmuş, haklarını korumuş ve erkeklere eşlerine güzel davranmalarını öğütlemiştir. “Kadınlarla iyi geçinin” (Nisa,19) ayeti, Hz. Peygamber’in hem aile hayatındaki yerini almış hem de ashabına verdiği tavsiyelerde önemli bir yer tutmuştur.

Kadınlara iyilik yapmanın, onlara şefkatli davranmanın imanın bir işareti olduğunu açıklamıştır. Nitekim Resulullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Sizin en hayırlınız, eşlerine karşı en iyi davrananlarınızdır. İçinizde eşlerine karşı en iyi davrananınız da benim.” Başka bir hadiste Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:” “Müminlerin iman bakımından en olgun, huy bakımından en güzel olanı, huyca kadınlarına karşı en güzel olanlardır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.