İSLAM

Kalp hastalarının kullandığı dilaltı hapı orucu bozar mı?

Kalp rahatsızlığı çeken vatandaşlarımızın kullandığı dilaltı haplarının orucu bozup bozmadığı merak konusu oldu. Özellikle Ramazan ayının manevi ikliminin üzerimize düştüğü şu günlerde, bu konuda araştırma yapan vatandaşlar, sorularına cevap arıyor. Kalp hastalarının kullandığı dilaltı hapı orucu bozar mı? sorusunun cevabı haberimizde.

Kalp hastalarının kullandığı dilaltı hapı orucu bozar mı?
-

Müslümanların en kutsal zaman dilimi olan Ramazan-ı Şerif ayı içerisinde oruç ibadetiyle ilgili fıkhi meseleler araştırma konusu oluyor. Çeşitli rahatsızlıkları olan ve ilaç kullanmak zorunda kalan Müslümanlar da, hem ibadetlerini gerçekleştirmek hem de sağlıklarını aksatmak istemiyor. Bu minval üzere kalp hastalarının kullandığı dilaltı haplarının orucu bozup bozmadığı merak ediliyor. Peki, Diyanet bu konuda ne diyor? İşte cevabı...

DİLALTI HAPI ORUÇ BOZAR MI?

Bazı kalp rahatsızlıklarında dil altına konulan hap, doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önlemektedir. Söz konusu hap ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmamaktadır. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.