İSLAM

Kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte yeniden araştırılmaya başlandı. Peki kan vermek orucu bozar mı? Cevabı haberimizde.

Kan vermek orucu bozar mı?
-

Manevi iklimin dört bir yanı kuşatacağı Ramazan ayına sayılı günler kala vatandaşlar birçok konuda araştırmalar yapıyor. Oruç ibadetini Allah'ın rızasına uygun bir şekilde yapmak isteyenler, oruçlarının sıhhati için fıkhi meselelerinin cevabını arıyor. Bu soruların başında da kan vermenin orucu bozup bozmayacağı geliyor. Detaylar haberimizde. 

KAN VERMEK ORUCU BOZMAZ

 

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz. Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

 

Konunun uzmanlarından alınan bilgiye göre; kandaki trombosit, normal kan verme yoluyla veya aferez cihazı vasıtasıyla elde edilmektedir. Normal kan verme yöntemiyle trombosit alımında sadece kan vermek söz konusudur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçluyken kan aldırdığı yönündeki rivayetleri değerlendiren İslam âlimleri kan verenin orucunun bozulmayacağını ifade etmişlerdir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).

 

Aferez cihazıyla trombosit alımında ise kan bağışçısının bir kolundan cihaz vasıtasıyla kan çekilir ve kandaki trombositler cihaz içinde ayrıştırılarak diğer koldan bağışçıya tekrar geri verilir; kanın pıhtılaşmasını önlemek için de cihaz setinin içi iki farklı serumla doldurulur. Vücuda kan ve serumun verildiği bu uygulama orucu bozar. Aferez cihazıyla trombosit vermek isteyen bağışçıların bunun yerine normal kan verme yöntemini kullanmaları veya iftar ile sahur arasında bu uygulamayı tatbik ettirmeleri gerekir. (Bkz. 522 nolu fetva)

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.