Sağlık

Kanı temizleyen yiyecekler kanı temizleyen kürler

Kanda enfeksiyon nasıl temizlenir? Kanın temizlenmesine özen göstermediğimizde kötü alışkanlıklar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Dilerseniz kanı temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bitkilere bir göz atalım. Peki kan nasıl temizlenir? Karaciğer hastalıklarına karşı ne yenmeli? Kanı temizleyen yiyecekler hangileri? Kanı temizleyen bitkisel kürler neler?

Kanı temizleyen yiyecekler kanı temizleyen kürler
-

Kanın temizlenmesine özen göstermediğimizde kötü alışkanlıklar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Dilerseniz kanı temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bitkilere bir göz atalım. Peki kan nasıl temizlenir? Karaciğer hastalıklarına karşı ne yenmeli? Kanı temizleyen yiyecekler hangileri? Kanı temizleyen bitkisel kürler neler? 

Vücudumuzdaki kanın temiz olması sağlığımız için çok önemli. 

Kan kısaca şu görevleri yerine getirir.

- Akciğerlerdeki oksijeni hücrelere taşırken karbondioksidi atar. 

- İçindeki alyuvarlarla bedeni korur.

- Bedendeki atık maddeleri toplar ve onları atar.

- Protein, yağ, karbonhidrat ve hormonları taşır.

- Bedenin su dengesini korur ve beden ısısını dengeler.

Tüm bu işleri verimli olarak yapabilmesi için kanın temiz tutulması gerekir.

Vücuttaki kan neden kirlenir?

- Hareketsiz yaşam tarzı

-  Hayvansal proteini fazla tüketmek

- Sağlıksız gıdalar tüketmek

Kanı temizleyen yiyecekler

Kanın temizlenmesine özen göstermediğinizde kötü alışkanlıklar ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Dilerseniz kanı temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bitki ve baharatlara hep birlikte göz atalım. 

Sarımsak kan temizleyici özelliklerinin yanı sıra hiper tansiyonu ve dolaşım bozukluğunu önler. Çünkü sarımsak kandaki kötü kolesterolü düşürür. Sarımsak kan akışının organlara rahatça akmasını sağlayarak aort damarı, koroner atardamarları ve beyin damarlarını korur. 

Karahindiba hemen her bahçede ve yol kenarlarında görebileceğiniz bir yabani ottur. Sarı çiçekleri kenarı tırtıklı yaprakları vardır. Karahindiba sindirim sistemini toksinlerden temizleyecek besin maddeleri ve antioksidanlar içerir. Ayrıca karaciğer hastalıklarına karşı korur ve kandaki toksinleri temizler.

Zerdeçal Hindistan’dan gelen bu bitki lezzetinin yanında sağlık içinde kullanılır. Zerdeçalın kansere karşı koruma sağladığı bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Zerdeçal DNA hasarını tamir eder ve kronik iltihaplanmayı giderir. İltihap giderici zerdeçal kalp hastalıkları ve kan pıhtılarının oluşmasını önler. 

Fesleğen karaciğer ve böbreklerde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Böylece vücudu sindirim problemleri ve enfeksiyonlardan korur. Anti bakteriyel özellikleri bulunan fesleğen kalp dostudur. Ayrıca idrar söktürücü özelliğiyle kandaki toksinlerin atılmasını sağlar. 

Kişniş Yeşil yaprakları ile maydanozu andıran kişniş kanı temizler. Kişniş özellikle civa ve benzeri zararlı minerallere karşı koruyan bir bitkidir. Kişniş ayrıca kalp ve damarlardaki hasarı iyileştirir ve anksiyete sorunlarına iyi gelir. 

Isırgan otu içerdiği histamin ve formik asit sayesinde kanı temizler. Ayrıca kanamaları durdurma özelliğe sahiptir. Her gün çayı tüketildiğinde kolesterol ve tansiyona iyi gelir.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.