Siyaset

Karar; maşeri vicdanda müebbet, yargıda serbest

MİT TIR’ları kumpasının önemli ayağı CHP eski milletvekili Eren Erdem’in ardından FETÖ’nün medya kalemşörleri Ahmet Altan ile Nazlı Ilıcak’ın tahliye, Mehmet Altan’ın da beraat ettirilmesi, kamuoyunun vicdanını yaraladı.

Karar; maşeri vicdanda müebbet, yargıda serbest
-

 Hakkı Bilir  İstanbul 

FETÖ’nün medya ayağında yer alan isimlerin yargı kararlarıyla tahliye edilmeleri kamuoyunda büyük bir hayal kırıklığına sebeb oluyor. Eren Erdem, Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın tahliye edilmesi yönünde verilen kararlar kamu vicdanını zedeliyor. Konu ile ilgili Akit’e konuşan duayen hukukçular yargının kararlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini vurguluyor.

Kamu vicdanı rahatsız

Hukukçu Necip Kumandan, “15 Temmuz’da bu milletin karşısında duran, FETÖ’nün sempatizanlarına moral veren, devlete ve millete karşı isyana teşvik eden kişilerin yeteri kadar cezalandırılmadan serbest bırakılması adil bir yaklaşım değildir” dedi. FETÖ davalarında kamusal vicdanın da gözetilmesi gerektiğini beyan eden Kumandan, şöyle devam etti: “FETÖ’den yargılananların tamamının örgüt üyesi olduğunu elbet söyleyemeyiz. Lakin, milletin gözü önünde işlenen suçlar vardır. Hiçbir şey olmamışçasına salıverilen isimler milletin gözünün içine baka baka milli iradeye meydan okumuştur. Verilen karar gözden geçirilmelidir.

Millet nezdinde suçludurlar

Hukukçu Ali Osman Bağırgan da, tahliye kararlarının kabul edilemez olduğunu kaydederek, “Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a ve milli iradeye tehditler savuran isimlerin tahliye edilmesi kabul edilemez. Bu isimler göz göre göre FETÖ’den yana tavır almışlar ve aleni bir şekilde suç işlemişlerdir. Her şeyden önce kamu vicdanında mahkum olmuşlardır” ifadelerini kullandı. Milletin de kararlardan rahatsız olduğunu kaydeden Bağırgan, şunları aktardı: “Bu isimlerin çeşitli gerekçelerle serbest bırakılmaları izah edilemez. Millet de bu durumdan rahatsız. Çünkü bu isimlerin cürümlerine bizzat millet şahit oldu. FETÖ lehine yaptıkları konuşmalar, Başkan Erdoğan’a yönelik tehditleri, darbeden birkaç gün önce örgüt kanalına çıkıp darbe imasında bulunmaları hafızalardaki tazeliğini koruyor. Karar tekrar gözden geçirilmelidir.

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.