Okur Postası

Kastamonu Barosu’ndan açıklama

Gazetemiz, “cevap hakkı”na gösterdiği saygı gereği; şu an için herhangi bir kanuni zorunluluk olmadığı halde aşağıda yer alan Kastamonu Barosu tarafından yapılan açıklamayı yayınlamıştır.

Kastamonu Barosu’ndan açıklama
-

Yeni Akit Gazetesi 21.04.2019 tarihli baskısı birinci sayfa sürmanşette ve 9. sayfada yer alan YUVA YIKIMI 1 MİLYARLIK RANT KAPISI başlıklı haberde; ülkemizde faaliyet gösteren yüz on binin üzerinde avukatı töhmet altında bırakıcı, avukatları paragöz ve para için insanların yuvalarını yıkan kişiler gibi tanıtmak sureti ile kamu görevlisi konumundaki avukatları ve avukatlık mesleğini aşağılayıcı tarzda ifadeler kullanılması yanlıştır. Bu haber; gerçekleri yansıtmamaktadır.

Avukatlar, her zaman hukukun üstünlüğünü savunan ve adaletin tecellisinde en önemli rolü üstlenen, yargının olmazsa olmaz unsuru bağımsız kamu görevlileridir. Bütün avukatları aşağılayacak şekilde genellemeler yaparak avukatları topluma olumsuz şekilde yansıtılması doğru değildir. Yayın, ifade ve basın özgürlüğü kurallarını fazlasıyla aşmış olup avukatlık mesleğinin saygınlığını zedeleme noktasına gelmiştir.

Diğer yandan; yargı görevi yapan avukatların müvekkilleriyle özdeşleştirilmesi, davası için kendisine müracaat eden kişileri boşanmaya teşvik ettiğinin düşünülmesi olanaksızdır. Anılan gerekçeler yanında gerçeği yansıtmayan bu ve benzeri yayınların yargı görevi yapan avukatlara karşı işlenen haksız fiillere davetiye çıkaracağı açıktır.

Kamuoyuna duyurulur.

Kastamonu Barosu Adına Başkan Av. Özgür Demir

Not: Yukarıdaki açıklama mahkeme kararıyla yayınlanan bir açıklama değildir. Gazetemizin “cevap hakkı”na gösterdiği saygı gereği; şu an için herhangi bir kanuni zorunluluk olmadığı halde yayınlanmıştır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.