Gündem

Katar’dan Gazze’ye virüs desteği

İsrail ablukası altında ezilen Gazzelilere, korona salgınında da Katar el uzattı. Başkan Erdoğan’ın görüşüp destek olmasını istediği Katar emiri, Filistinlilere 150 milyon dolar verecek.

Katar’dan Gazze’ye virüs desteği
-

 Münübe Yılmaz 

Dünya Müslümanları Filistinli mazlumları koronavirüs salgınında unuturken Türkiye ve Katar, yine el uzattı. Başkan Erdoğan’ın üç gün önce telefonda görüşüp Gazze’deki Filistinlilere destek olmasını istediği Katar Emiri Şeyh Tamim, 6 ayda 150 milyon dolar vermeyi taahhüt etti.

Katar Emiri, Filistinlilere, özellikle tıbbi ekipman ve cihazlar biçiminde 10 milyon dolarlık acil tıbbi yardımı gönderirken, geri kalan 140 milyon dolar da belli aralıklarla salgın konusunda kullanılmak üzere Gazze’ye yönlendirilecek. Siyonistlerin ablukasında ezilen Gazzelilerin korona salgını ile mücadelesine Katar’dan destek geldiğini belirten  Gazze Yeniden İnşa Komitesi Başkanı Büyükelçi Muhammed Al-Emadi yüzlerce vatandaşa çeşitli yardımlar sağlanmaya başladığını duyurdu.

Erdoğan ve Tamim’i aradım

İslam Direniş Hareketi (Hamas) siyasi bürosu başkanı İsmail Haniyeh, “Özellikle Şeyh Tamim ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birkaç temasım oldu. Sonrasında gerekli mali destek açıklaması geldi. Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına 150 milyon mali destek sağlamak için Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin direktiflerini büyük bir takdirle aldık” diyerek Türkiye ve Katar’a teşekkür etti.


Yeni Akit Gazetesi
YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.