Kadın - Aile

"Kayısı çekirdeği" deyip geçmeyin! İşte, şifa deposu atıştırmalığın yararları

Kayısı çekirdeğini kırdığınızda ortaya çıkan acımtırak tadıyla bilinen badem tam bir şifa deposudur. İşte, günde bir avuç kayısı çekirdeği yenildiğinde vücudunuzda olan değişiklikler.

-

Havalar ısındıkça kayısılar tezgahları şenlendirmeye başladı. Bu leziz meyve kadar çekirdeğinin içindeki badem de bir hayli kıymetlidir. Normal bademe göre daha acı olan ama tadıyla alışkanlık yapan kayısı çekirdeği bademi adeta bir şifa deposu. Annelerimizin kurutup sakladığı ardından çocukların büyük bir şevkle kırıp yediği kayısı çekirdeğinin faydalarını öğrendiğinizde bir daha bu çekirdekleri çöpe atmayacaksınız.

B17 deposu

Kayısı çekirdeği tam bir B17 deposudur. Bu vitamin kanserle savaşma konusunda son derece kıymetlidir. Yapılan son araştırmalar kayısı çekirdeğinin tam bir anti-kanser ürünü olduğunu ortaya koymuştur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yapılan araştırmalar kayısı çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ispatlamıştır. Her gün 5-6 adet kayısı çekirdeği tüketen kişiler kış aylarında daha az gribe yakalanır.

Ağrı kesici

Kayısı çekirdeği içeriğindeki bileşenler sayesinde iyi bir ağrı kesicidir. Çin’de yüzlerce yıldır kayısı çekirdeği ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca kayısı çekirdeği vücuttaki iltihabı azaltır.

Yüksek tansiyonu düşürür

Kayısı çekirdeği düzenli tüketildiğinde tansiyonu dengeler. Yüksek tansiyonu düşüren kayısı çekirdeği kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini bir hayli azaltır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.