ÖDÜLLÜ 15. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

::

İSLAM

Kıbleyi bilmeden namaz kılınırsa o namaz kabul olur mu olmaz mı?

Namazın şartı kıbleye yönelmektir. Kıble yönünü bilmeyen kişi nasıl namaz kılar? Kıble yönü bilinmiyorsa namaz nasıl kılınır? Bir yere gedildiğinde bilinmiyorsa kıbleyi araştırıp öğrenmek lazım. Güneşi sol tarafımıza aldığımızda kıble kıble tarafına dönme ihtimalimiz daha çoktur. Ancak araştırmalara rağmen sormamıza rağmen kıble yönünü tam olarak bilmezse o zaman ne yapılır?

Kıbleyi bilmeden namaz kılınırsa o namaz kabul olur mu olmaz mı?
-

Kıble yönünü bilmeyen kişi nasıl namaz kılar? Kıble yönü bilinmiyorsa namaz nasıl kılınır? Bir yere gedildiğinde bilinmiyorsa kıbleyi araştırıp öğrenmek lazım. Güneşi sol tarafımıza aldığımızda kıble kıble tarafına dönme ihtimalimiz daha çoktur. Ancak araştırmalara rağmen sormamıza rağmen kıble yönünü tam olarak bilmezse o zaman ne yapılır? 

Müslümanların kıblesi Kabe’dir. Namazların Mekke şehrindeki Kabe’ye yönelmiş olarak kılınması gerekir. Kıble yönünü bilmeyen kimse yanında bilen birileri varsa sorar, yoksa araştırma yapar; edindiği bilgi veya kanaate göre namazını kılar. Eğer namazı tamamladıktan sonra hata ettiğini anlarsa, namazı sahih olur. Yeniden kılması gerekmez. Araştırma yaptığı hâlde hatalı tarafa döndüğünü namaz esnasında anlarsa, namaz içinde doğru olan tarafa döner ve namazına devam eder. Ancak herhangi bir araştırma yapmadan veya kimseye sormadan rastgele bir yöne dönüp namaz kılan kimse ise, eğer döndüğü o yön, kıble istikameti değilse namazını iade eder.

Kıblenin ne tarafta olduğunu bilmeyen kimse, soracak birini bulamadığı takdirde yıldız, güneş, rüzgâr gibi birtakım doğal alâmetlere dayanarak kıble yönünü bulmaya çabalar ve kanaat getirdiği tarafa yönelerek namazını kılar. Namazı kıldıktan sonra kıblenin kendi yöneldiği tarafta olmadığı ortaya çıksa bile, kendisi bu yöne ictihad ederek, yani birtakım alâmetlere dayanarak bu sonuca ulaştığı için, namazı yeniden kılması gerekmez. Fakat namaz esnasında kıble yönünü anlaması halinde, namazını bozmadan o tarafa yönelir ve namazını tamamlar.

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.