Gündem

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu eriyor! İşte muhalefetin gözde ismi

Optimar Araştırma'nın yaptığı Mayıs 2020 araştırmasına göre HDP’nin ortağı CHP’de Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçti.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu eriyor! İşte muhalefetin gözde ismi
-

Optimar Araştırma'nın yaptığı Mayıs 2020 araştırmasının detayları ortaya çıktı.

Optimar Araştırma'nın yaptığı Mayıs 2020 araştırmasının sonuçları belli oldu. Başında Hilmi Daşdemir'in olduğu Optimar Araştırma'ya göre; toplumun sorunlarını yüzde 50.5'i AK Parti çözer diyor.

Ana muhalefete bakıldığında halkın sadece yüzde 23.3'ü sorunları CHP çözer diyor. Aradaki fark çok büyük. En ilginci ise "ekonomi" alanındaki geçmişiyle övünen ve siyaset sahnesine sadece o nedenle çıkan Ali Babacan'a verilen oyun yüzde 1.5 olması.

Optimar'ın bu ayki araştırmasında siyasi aktörlere ilişkin toplumun kanaatleri de sorulmuş... Olumlu-olumsuz ve kararsız gibi üç seçenek var. Aralarında Berat Albayrak, Doğu Perinçek, Ali Babacan, Mansur Yavaş, Yavuz Ağıralioğlu ve Selahattin Demirtaş'ın da yer aldığı 21 siyasi aktör oylanıyor.

Bu veriler, içinden geçtiğimiz sürece ışık tutması açısından bir hayli ilginç. Bir siyasi aktöre toplumun her kesiminin olumlu bakması elbette mümkün değil ama olumsuzluk oranının çok yüksek olması gelecek açısından bir işaret. Bu açıdan 21 kişi arasında durumu tersine çeviren sadece üç isim var; Başkan Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca... Üçüne de olumlu bakanların oranı olumsuzlardan fazla...

Muhalefet cephesinde ise en "olumlu" bakılan isim, Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu'nu geride bırakan Mansur Yavaş oldu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.