Dünya

“Kilise inkâr edemeyeceği tecavüzleri itiraf ediyor”

Eski rahibe Doris Reisinger, rahibelerin rahipler ve piskoposlar tarafından uğradığı cinsel tacizleri duyuran Papa Francis'in açıklamalarını yeterli bulmadığını belirterek, "Kilise sadece inkâr edemeyeceği şeyleri itiraf ediyor. Bundan sonra doğru tepki verileceği konusunda da hiç umudum yok" dedi.

“Kilise inkâr edemeyeceği tecavüzleri itiraf ediyor”
-

 Münübe Yılmaz 

Geçtiğimiz günlerde, rahibelerin rahipler ve piskoposlar tarafından cinsel tacize uğradığını ilk defa kamuoyu önünde itiraf eden Papa Francis’e cevap gecikmedi.

Bir rahibin tecavüzüne uğrayan eski rahibe Doris Reisinger, Papa Francis’in itirafının yeterli olmadığını belirterek, kilisenin bu vakalara cezai yaptırımlarla cevap vereceğini düşünmediğini ifade etti. “Kilise sadece inkâr edemeyeceği şeyleri itiraf ediyor. Bundan sonra doğru tepki verileceği konusunda da hiç umudum yok” diyen Reisinger, manastıra 2003 yılında 19 yaşındayken girdiğini, burada kitap okumasına ve dışarı çıkmasına izin verilmediğini anlattı. Ailesiyle iletişim bile kuramadığını belirten eski rahibe, “Manastırda bize temizlik ve yemek yaptırıyorlardı. 5 sene bu muameleye maruz kaldıktan sonra bir rahip odama gelip bana tecavüz etti. Tecavüze uğramama rağmen manastırdan ayrılmam üç yılımı aldı” diye konuştu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.