Dünya

Kim bu gazeteciler?

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi’nin açıklamasının satır aralarından inanılmaz bir skandal çıktı. Çin yönetiminin açıklamasında, toplama kamplarını ziyaret eden iki Türk gazetecinin, Çin yanlısı açıklamalarda bulunduğuna yönelik ifadeler soru işaretlerine sebeb oldu. Basın camiasında herkes, Çin’e giderek Türk halkı ve İslam dünyası aleyhinde ihanete varan açıklamalarda bulunan gazetecilerin kimler olduğunu merak ediyor.

Kim bu gazeteciler?
-

Çin yönetiminin, Doğu Türkistanlı ozan Abdurrehim Heyit’in “ölmediğine” yönelik açıklamasının satır aralarında Türk basın camiası için yüz kızartıcı bir detay dikkat çekti. “Türkiye’deki bazı medya kuruluşlarından temsilcilerin, 9-16 Ocak günlerinde Xinjiang’a (Doğu Türkistan) gelerek mesleki eğitim merkezlerini ziyaret etti ve bu merkezler hakkında etraflıca bilgi aldı” denilen açıklamada, iki Türk gazetecinin Çin medyasına verdiği akıllara zarar açıklamalara yer verildi.

İşte iki sözde Türk gazetecinin utanç verici açıklaması!

İsmi belirtilmeyen sözde Türk gazetecilerden ilki, “Röportaj yaptığım bütün kursiyerler, yaşamlarından ve eğitim merkezlerinin şartlarından memnun olduklarını belirtti. Ziyaret sayesinde, Çin hükümetinin terörizm ve radikalizmle mücadele konusunda izlediği net stratejiyi gördüm. Bu strateji çok mantıklı, Türkiye dâhil tüm dünya ülkelerinin örnek alması gerekir” dedi. Diğer Türk gazeteci ise, “Bu ziyaret sayesinde ön yargılarım tamamen silindi. Bunlar toplama kampı değil, birer eğitim merkezi. Kursiyerler bir yandan burada ‘rehabilitasyon’ görüyor, diğer yandan da kendini geliştiriyorlar. Böylece ahlaklı ve doğru bir insan olabilirler. Kısacası, buradaki atmosfer çok olumlu, kursiyerler topluma yeniden kazandırılıyor. Mesleki eğitim merkezlerinin umut dolu bir yer olduğunu söyleyebilirim” diyerek, kampa alınan Müslümanların, burada ahlaklı ve doğru insan olmayı öğreneceği gibi utanç verici bir açıklamaya imza attı.

Çin büyükelçiliği isimleri vermedi!

Basın camiasında herkes, Çin’e giderek Türk halkı ve İslam dünyası aleyhinde ihanete varan açıklamalarda bulunan gazetecilerin kimler olduğunu merak ediyor. Öte yandan, 9-16 Ocak tarihlerinde Çin’e giden heyette yer alan ve skandal açıklamaları yapan söz konusu gazetecilerin kimler olduğunu sorduğumuz Çin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ise, isimlerin verilemeyeceğini bildirdiler.

Maocu Çin yönetiminin Heyit ve toplama kampları açıklaması

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan) Basın Ofisi büyük Türk ozanı 57 yaşındaki Abdurrehim Heyit’in öldüğü iddialarını yalanlamak üzere yaptığı açıklama, sözde iki Türk gazetecinin yaptığı açıklamalarla büyük benzerlik gösterdi.

Çin yönetiminin açıklamasında, “Heyit, Şarkı ve Dans Topluluğu’na bağlı olarak müzisyenlik yapıyordu. Daha sonra ulusal güvenliği zedeleyici girişimlerde bulunması nedeniyle tutuklanan Heyit’in sağlık durumunun şu anda iyi olduğu tespit edildi” denilmişti.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Basın Ofisi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün yaptığı açıklamadan büyük hoşnutsuzluk duyduklarına işaret etti.

Basın Ofisi’nin açıklamasında, Türk tarafının Xinjiang’daki mesleki eğitim merkezlerini ‘toplama kampları’ olarak nitelemesi eleştirilirken, ‘Uygurlara yönelik sistematik bir asimilasyon’ yapıldığı, ‘insan haklarının ağır şekilde çiğnendiği’ ve ‘mesleki eğitim merkezlerindeki kursiyerlerin yakınlarıyla irtibat kuramadıkları’ yönündeki iddiaların da tamamen asılsız olduğu vurgulandı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.