Okur Postası

Kimse kendi kendini kandırmasın

Gazetemiz okurlarından Aydemir Hüdai, "Kimse kendi kendini kandırmasın" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Kimse kendi kendini kandırmasın
-

Nasreddin Hoca bir gün evinin önünde dolaşırken oradan geçen komşusu, hoca ne arıyorsun diye sormuş. Hoca da ‘yüzüğümü kaybettim onu arıyorum’ demiş. Komşusu ‘yüzüğü nerede kaybettin hoca’ demiş. Hoca da ‘yüzüğümü bodrumda kaybettim’ demiş. Komşusu şaşırmış ve sormuş ‘madem yüzüğünü bodrumda kaybettin orada arasana’ demiş. Hoca da ‘bodrum karanlık da onun için burada arıyorum’ demiş. Şimdi televizyonlarda ekranlarda bir sürü prof. akademisyen, gazeteci, doktor çıkıyor her biri koronavirüs için bir şey söylüyor ama Nasreddin Hoca hesabı korona için yorumlarında hep yanlış adresteler. Çözümü hep başka alanlarda arıyorlar. Kimisi bu virüsten korunmak için şöyle yapmak, böyle yapmak, yani ellerinizi sık sık yıkayın, ellerinizi ağzınıza, burnunuza, gözünüze vurmayın diyor, kimi şu meyveyi yiyin, bu sebzeyi yiyin diyor, kimisi şöyle spor yapın, böyle uyuyun diyor, kimi de bu virüsün aşısını Çin bulmuş, kimi ABD ilacını bulmuş, kimi de İngiltere bu virüsün izolesini keşfetmiş diyor. Yani kuru laf kalabalığı. Bu adamlar nasıl prof., akademisyen, gazeteci, bilir kişi olmuş hayret ediyorum. Bu virüsün gelişi, yayılışı, bulaşması kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de yazıyor. Bu göze görünmeyen, elle tutulmayan, bir ışık hızı ile yayılan koronavirüs, insanüstü bir güç tarafından yönlendirilmektedir.

Cenab-ı Allah’ın görünen yaratıkları olduğu gibi görünmeyen yaratıkları da vardır. Ama bizim prof’larımız, akademisyenlerimiz, bilirkişilerimiz, doktorlarımız hep görüneni anlatıyorlar. Nasıl olsa Türk milleti okumayı sevmez, bir şey bilmez, ne anlatsan dinler ve inanır. Gençlerimizin yüzde 80’i dinini, kitabını, mezhebini bile bilmiyor. Sonra bu halk cahil, geri zekalı nasıl olsa salla babam salla, at babam at. Halbuki toplumu bu konuda yanlış yönlendiriyorlar. Ama bilerek ama bilmeyerek onu da ben bilmiyorum. Bir defa mucizevi kitap Kur’an-ı Kerim’i eline almayan, okumayan, mealini bilmeyen, dünyanın bütün kitaplarını okusa da cahildir, kördür.

Bu virüsü anlatırken Cenab-ı Allah’ı hiç kimse dile getirmiyor. O’nun iradesiyle bu korkunç virüs ülkeleri sallıyor, ‘ben süper gücüm’ diyenleri yerinden oynatıyor, aciz bırakıyor. İşte bu bilim adamları, prof’larımız, düşünürlerimiz burada rotayı şaşırıyorlar, gemileri kayalara vuruyorlar. Bu kutsal kitabı eline almayan, bilmeyen hiçbir bilim adamı, doçentler bu virüse çare bulamazlar. Her şeyin, her olayın bir öncesi bir sonrası, bir gizlisi bir açığı vardır. İnançsız, maneviyatsız bu bilim adamları ellerinde bastonları, gözleri kapalı yolda giderler. Ancak Kur’an-ı Kerim bu okumuş cahillere rehber olur. Ve bu koronavirüsün yeryüzünden çekilmesine, kaybolmasına yardımcı olur. Ağaçtan düşen bir yapraktan haberi olan, karanlıkların içinde gezen bir karıncayı gören Cenab-ı Allah’ın bu virüsten haberi olmaması düşünülemez. Bu prof’lar, bilim adamları, yazarlar deprem olur ‘fay hattı kırıldı, binanın kolonları çürükmüş’ derler. Sel gelir, ‘kanalizasyon hatası vardır, evleri, binaları ırmak kenarına yapmışlar’ derler. Hiçbiri bu ayet ve musibetlerin Allah tarafından geldiğini söylemezler. Evet, tedbirini alacaksın ama bu felaketlerin tedbirlerle durdurulamayacağını söylemezler. Sanki bunlara yorum yaparken birileri kesinlikle Allah’ın adını anmayacaksın demiş ya da kendini gerici hissediyor. Bari kınarlar diye hisse kapılıyor. Yahu sen kimsin ki gözle görülemeyen, elle tutulamayan bu mikrop hakkında ahkâm kesiyorsun. Bari sus da halk cahil olduğunu anlamasın. Susmak, alimin süsüdür, cahilin elbisesidir. Bu virüsün çaresi şudur; zalimler ellerindeki masumların kanını temizleyecekler, zenginler sahip oldukları servetin kirini temizleyecekler, gençler de ahlakına bir çekidüzen verecekler, günahlarını temizleyecekler, aksi takdirde bu virüs dünyayı terketmez. Yakında yiyeceklere, hayvanlara da bulaşır ve bize kardeş olur. İnanmayan Kur’an-ı Kerim’e bakabilir ve Nasreddin Hoca gibi bodrumda kaybettiği yüzüğünü bahçede arar. Ahirette çoğunluğun sözü değil Allah’ın sözü geçer “Ve Hüvel Azizül Hakim”

Hüküm sadece O’nundur.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.