İSLAM

Kıtalar arası uçuş yapanlar orucunu nereye göre açmalı?

Modern zamanlarda mesafelerin hiçbir hükmü yok. Kısa süre içerisi,nde dünyanın bir ucundan başka ucuna gidilebiliyor? Peki, bu durumun ibadetlerimize bir etkisi var mı? Oruç tutan bir kişi böyle bir yolculuk esnasında iftarını nereye göre yapmalı? Kıtalar arası uçuş yapanlar orucunu nereye göre açmalı?

Kıtalar arası uçuş yapanlar orucunu nereye göre açmalı?
-

Ramazan ayı içerisinde en çok merak edilen konuların başında, sık seyahet eden vatandaşların oruçlarıın nereye göre açacağı sorusu geliyor. Özellikle kıtalar arası uçuş yapanların cevabnı en çok merak ettiği soru, iftarlarını hangi yerin saatine göre açacakları oluyor. İşte sıklıkla merak edilen sorunun cevabı...

KITALAR ARASI YOLCULUKTA NEREYE GÖRE İFTAR AÇILIR?

Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları o anda bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalar arası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, bir takdir yaparak (mesela oruç tutmaya başladığı yerin akşam vaktinde) iftar edebilir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.