İSLAM

Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı?

Bolluk ve bereket ayı Ramazan'da oruçlarını tutacak vatandaşlar, bazı konulardaki sorularına da cevap arıyor. Özellikle hasta olup oruç ibadetini yerine getirenler, "Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı?" diye merak ediyor. İşte cevabı.

Kolonoskopi yaptırmak orucu bozar mı?
-

Manevi iklimin her yanımızı saracağı Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte bazı soruların cevapları da merak edilmeye başlandı. Hasta olup tedavi süreci devam edenler birçok konuda internet üzerinden araştırma yapıyor. Bu konulardan biri de kolonoskopi yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı sorusu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği cevap haberimizde. 

KOLONOSKOPİ ORUÇ BOZAR MI?

Kolonlardaki hastalığı teşhis etmek amacıyla, bağırsak içini görüntülemek veya parça almak için yapılan kolonoskopide, makattan bağırsaklara cihaz gönderilmekte ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonoskopide, hemen daima, endoskopide de genellikle, incelenecek alanın temizliğini sağlamak amacıyla cihaz içinden su verilmektedir. Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. Ancak söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 367, 369, 376).

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.