İSLAM

Koronadan ölenler nasıl gömülüyor?

Koronavirüsten vefat edenler nasıl defnediliyor? Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Virüsün ne zaman sona ereceğiyle ilgili bilim insanların net bir açıklaması yok. Vatandaşlar süreci evlerinde geçirip, salgının noktalanması bekliyor. Bu dönemde koronavirüse enfekte olanların sayısı 38 bini geçti. Ülkemizde 812 kişi ise vefat etti. Vatandaşlar yaşamlarını yitirenlerin nasıl defnedileceğini merak ediyor. Peki, koronadan ölenler nasıl gömülüyor?

Koronadan ölenler nasıl gömülüyor?
-

Dünyada koronavirüs salgınının 100 gününü yaşıyor. Aralık ayında “gizemli ölümler” manşetleriyle dünyanın duyduğu hastalık seyahatler aracılığıyla Çin sınırlarını aştı. Virüsün merkez üssü önce Avrupa’ydı ardından ABD haline geldi. Türkiye’de ise ilk vata 11 Mart’ta açıklandı. Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı ise ne yazık ki 800’ü aştı. Peki, koronavirüsten vefat edenler nasıl defnedilecek?

Koronadan ölenler nasıl gömülüyor?

Koronavirüs nedeniyle yaşamlarını yitirenlerin sayısı son verilere göre 812'ye ulaştı. Türkiye'de koronavirüse enfekte olanların sayısı ise 38 bini aştı. Vefat ve vaka sayılarının artmasıyla birlikte pek çok kişi vefat edenlerin nasıl defnedileceklerini araştırmayabaşladı. 

Konu hakkında Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir açıklama yapıldı. İşte, o açıklama:

Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'ndan görüş alarak 22.03.2020 tarihinde "Salgın Hastalık Durumunda Cenaze Namazı ve Defin İşlemleri" konulu bir fetva yayınlamıştır.

Söz konusu fetvada öncelikle, "Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiği" vurgulanmış, devamında ise hastalığın bulaşma riskine göre bazı zaruret hükümlerine işaret edilmiştir.

03.04.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce Başkanlığımıza "Bilim Kurulunun konuyu tartıştığı ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine diğer enfeksiyon hastalıklarından vefat edenlerden farklı bir uygulama yapmaya gerek olmadığı kararına vardığı" bildirilmiştir.

Ayrıca son dönemde, fetvadaki aslî hükmün dikkate alınmadığı, bunun yerine zarurete istinaden verilen hükümler çerçevesinde cenaze işlemlerinin gerçekleştirildiği yönünde Kurulumuza şikâyetler ulaşmıştır.

Bu itibarla, din kardeşlerimize karşı dini olarak son vazifemizi yaptığımız unutulmadan Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifâyedir.

Gerekli koruyucu kıyafet, teknik ekipman ve ehil gassalların bulunmadığı yerlerdeki cenazelerin de bu imkânların bulunduğu gasilhanelere nakledilerek bu dinî sorumluluğun usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için ilgililer tarafından gerekli tedbirler alınmalıdır.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.