Sağlık

Koronavirüs belirtileri nelerdir? Bu belirtiler varsa dikkat!

Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan ve toplamda binlerce kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs'ün belirtileri nelerdir? 2 ile 14 gün arasında kuluçka süresi olan koronavirüsün belirtilerinin doğru teşhis edilmesi hayatı önem taşıyor. Modern çağın vebası olarak nitelendirilen koronavirüsün belirtileriyle ilgili tüm detaylar haberimizde.

Koronavirüs belirtileri nelerdir? Bu belirtiler varsa dikkat!
-

Koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. Sınır komşumuz İran'da hızla yayılan ve etrafımızdaki bütün ülkelerde görülen koronavirüsün belirtileri nelerdir.  Virüs son olarak Nijerya'da görülürken sağlık bakanlığı yayımladığı broşürle koronavirüsün belirtilerinin neler olduğunu vatandaşlara duyurdu. 

KORONAVİRÜS NEDİR?

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Aslında Corona virüsü kedilerin sıklıkla karşılaştığı bir virüstür. Mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yok gibidir. Virüs kediden kediye temas yoluyla geçer, yayılma yoluysa genelde dışkıdır. Kedilerin neredeyse yarısı bu virüsle hayatlarında bir kez karşılaşırlar. Bu oran kedilerin toplu yaşadığı yerlerde daha da artar. Tanı testlerinde ise kedilerin metabolizmalarının virüse karşı oluşturduğu metabolik maddeler [antibody düzeyi (titer seviyesi)] ölçülebilir. Belirtiler genelde ateş, ishal ve halsizlik şeklinde olur. Ama neredeyse yüzde yüze varan oranlarda kediler bu virüsün hastalığını yenebilirler. Virüsün yayılması genelde "dışkılama > dışkıyla temas > tüy yalama" şeklinde olur. Düşük bir olasılık da olsa hava yolu da bulaşma yolları arasındadır. Corona virüsünün kedilerin rahatça atlattığı bu hastalığı, virüsün mutasyon geçirmesiyle ölümcül FIP'e dönüşür.

İŞTE KORONAVİRÜSÜN BELİRTİLERİ

Ateş

Öksürük

Solunum sıkıntısı

Halsizlik ve durgunluk

Karın bölgesinin şişmesi

Görme sorunları

Gözün sulanması ve renk değişimi

Denge sorunları

Nezle

Genel psikolojik durumda değişme. 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.