ÖDÜLLÜ 15. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

::

Sağlık

Koronavirüs ilacı sumak mı? Sumak suyu nasıl hazırlanır?

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün şifası sumak mı? Sumak koronavirüsün ilacı mı? Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Türkiye’de 25 Mart itibariyle 59 kişi hayatını kaybetti. Dünyada halen koronavirüse karşı ilaç bulunamadı. Şırnak’ta rüyada peygamberimiz efendimizi (s.a.v) gören bir kadın Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) koronavirüse karşı ‘sumak suyunu için’ dediğini söylüyor. Peki sumak nedir? Sumak suyu nasıl hazırlanır?

Koronavirüs ilacı sumak mı? Sumak suyu nasıl hazırlanır?
-

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün şifası sumak mı? Sumak koronavirüsün ilacı mı? Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Türkiye’de 25 Mart itibariyle 59 kişi hayatını kaybetti. Dünyada halen koronavirüse karşı ilaç bulunamadı. Şırnak’ta rüyada peygamberimiz efendimizi (s.a.v) gören bir kadın Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) koronavirüse karşı ‘sumak suyunu için’ dediğini söylüyor. Peki sumak nedir? Sumak suyu nasıl hazırlanır? 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir kadın bu Recep ayında iki defa peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’i rüyasında görmüş. Rüyasını bizzat imama anlatan kadının rüyasında Peygamberimiz ister gayri müslim olsun isterse de Müslüman olsun herkesin korunavirüse karşı sumak içmesi gerektiğini söylediği iddia ediliyor. Peki sumak nedir? Sumağın faydaları neler? Sumak neye iyi gelir? Sumak suyu nasıl hazırlanır? Sumak nasıl içilir? İşte koronavirüsün ilacı olduğu söylenen sumak hakkındaki detaylar…

Sumağın faydaları neler?

Sumak Türk mutfağının çok kullanılan bir baharat çeşidi olarak biliniyor. Yemeklere ve salatalarda tatlı ekşi tat vermesi için kullanılan sumak Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alıyor. Uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor.

Sumak neye iyi gelir?

- Kandaki insülin oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

- Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

- Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

-Gıda zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hemde bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar.

- Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz.

- Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

- İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuza sumak suyundan ayda bir kere içirmeniz de fayda vardır. Hem çocuğunuzun vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

Bir kişinin rüyasında Peygamberimizi gördüğü ve sumak korona virüsü yok ediyor dediği video milyonlarca kişi tarafından paylaşılırken sumak satışları bir anda tavan yaptı.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.