Gündem

Hasta adam Avrupa

Geçmişte, parası olmayanın hastanede rehin tutulduğu Türkiye, son yıllarda sağlık alanında yaptığı atılımlarla Avrupa ülkelerine fark attı. Türkiye, tam teşekküllü hastaneleri, hasta başına düşen yatak sayısı, tıbbi donanımı ve geniş sağlık personeli kadrosu ile dünyaya örnek olurken, koronavirüs karşısında çaresiz ve yetersiz kalan Avrupa’nın hali içler acısı. İtalya, Fransa, İngiltere virüsle baş edemezken, İspanya NATO’dan yardım talep etti.

Hasta adam Avrupa
-

90’lı yılların sonunda yaşanan hastanelerdeki kuyruk çileleri, doktorların ilgisizliği ve vatandaşların isyan sesleri, şimdilerde Batılı ülkelerde etkisini gösteriyor. Milyarlarca dolarlık imkanları ve donanımlarına rağmen gözle görülmeyen bir virüs tarafından çökme noktasına gelen Batılı ülkeler, doktorlar ve hastanelerde hastalara gereken tedaviyi uygulamada sınavı geçemedi.

İtalya adeta çöktü!

Geçmişte “parası yok” diye 4 yaşındaki bir çocuğun hastanede rehin alındığı Türkiye, sağlık alanında yaptığı büyük dönüşüm ile dünyaya örnek gösteriliyor. CHP başta olmak üzere Tabipler Birliği gibi ideolojik bataklıkta boğulan meslek odalarının yerden yere vurduğu sağlık sistemi, gıpta ile bakılan Avrupa ülkelerine fark attı. Türkiye’nin bir tek vatandaşı için dünyanın en uzak noktasına uçak yolladığı koronavirüs krizi karşısında havlu atan Batılı ülkeler, vaka sayısı arttıkça tel tel döküldü. Batı’da koronavirüsün en çok can aldığı ülke olan İtalya’da vaka sayısı 69 bin 176’ya çıkarken, 6 bin 820 kişi de hayatını kaybetti. Avrupa’nın en iyi sağlık sistemine sahip ülkeleri arasında gösterilen İtalya, korona karşısında iflas etti. Ülkede ne sağlık personeli ne de tıbbi malzeme yetti. İtalyan doktorlar, yaptıkları çağrıda, “Ekipman az, personel az, hasta çok” diyerek diğer ülkelerdeki meslektaşlarını uyardı.

Otel ve fuarlar hastane oldu

33 bin 952 Alman’a bulaşan koronavirüs, salgına karşı hazırlıksız yakalanan Almanya’da 171 kişinin canını aldı. 42 bin 58 kişide virüs görülen İspanya’da 2 bin 991 kişi hayatını kaybetti. İspanya’da koronavirüs taşıyan hastalar ise hastane koridorlarında yerlerde yatmaya başladı. Salgını kontrol altına almaya çalışan İspanyol hükümeti, bütün otelleri kapatıp onları hastaneye çevirdi. 22 bin 304 kişide koronavirüs tespit edilen Fransa’da bin 100 insan öldü. 600 doktor yeterli imkanlarının olmadığını gerekçe göstererek, hükümet hakkında suç duyurusunda bulundu. Salgın ile ilgili tehlikeyi bildikleri halde hükümetin zamanında gerekli önlem almadığını ifade eden doktorlar, ayrıca maskelerin yetersizliğinden de şikayetçi oldular.

Test yapmaktan acizler

8 bin 77 kişide koronavirüs tespit edilen İngiltere, sağlık sisteminin vaka sayısını kaldırmayacağını kabul etti. Ülkede ölü sayısı ise 422’ye çıktı. Salgınla mücadelede yetersiz kalan İngiltere, fuar alanlarını hastaneye çevirme kararı aldı. Koronavirüsün 54 bin 941 Amerikalıya bulaştığı ABD’de 784 kişi öldü. Türkiye’de sigortalı bir kişinin ücretsiz yaptırdığı koronavirüs tedavisine ABD’de bir kişi 36 bin dolar ödedi. Dünyanın en iyi ekonomisine sahip ülkesi “yetersiz test kapasitesiyle” sınıfta kaldı. 220 kişide virüs görülen Bulgaristan’da 3 kişi ölürken, hastanelerin yetersiz olduğunu söyleyen 85 doktor ve hemşire, mesleğinden istifa etti. OHAL durumuna geçen ülkede salgın döneminde hastanelerde hastalarla direkt teması olan bütün sağlık görevlilerine, aylık 500 euro ek maaş verilmesi kararı alındı. Bu karara rağmen sağlık görevlileri, salgın ünitelerinde çalışmaya sıcak bakmadı.

 

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.