Teknoloji

Koronavirüs teknoloji devlerini nasıl etkiledi? Microsoft, Twitter, Google, Apple...

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını, teknoloji sektörünü de etkisi altına aldı. Milyonlarca şirketi iflas eşiğine getiren salgın, birçok teknoloji devlerini de olumsuz etkiledi. İşte koronavirüsün vurduğu teknoloji devleri...

Koronavirüs teknoloji devlerini nasıl etkiledi? Microsoft, Twitter, Google, Apple...
-

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, kısa bir süre içerisinde hızla yayılarak tüm dünyaya korku saldı.

Binlerce kişinin ölümüne sebep olan salgın, aynı zamanda ülke ekonomilerini de olumsuz etkiledi.

Virüs, milyonlarca ufak ve orta ölçekli şirketi iflas eşiğine getirmesinin yanı sıra birçok teknoloji devlerini de etkisi altına aldı.

İşte koronavirüsten olumsuz etkilenen dev şirketler...

Google

Koronavirüs salgını, teknoloji devi Google'ı üretim ve dağıtım ağı oldukça dar olması sebebiyle ciddi bir şekilde etkilemedi. Ancak şirket, İsviçre'deki bir çalışanında koronavirüs tespit edilmesi üzerine, salgının yayılmasını önlemek amacıyla tüm çalışanlarına isterlerse evden çalışma izni verebileceğini açıkladı.

Ayrıca alınan önlemler kapsamında, gerçekleşmesi planlanan pek çok etkinlik iptal edildi. Bu etkinlikler arasında; bulut teknolojisi konulu "Cloud Next" konferansı ve internet gazeteciliği için düzenlenecek olan "Google News Initiative" gibi programlar yer alıyor.

Apple

Koronavirüs salgını, teknoloji devi Apple'da büyük sorunlara yol açtı. Apple, virüsün hızla yayılması nedeniyle İphone üretiminin aksayabileceğini ve stok sorunlarının yaşanabileceğini ve bu durumda şirket gelirinin önemli bir miktarda düşebileceğini açıkladı.

Apple, koronavirüs salgını sebebiyle parça tedariğinde sorunlar yaşamaya başladı. Bir çalışanında koronavirüs tespit edilmesi ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla çalışanlarına isterlerse evden çalışma olanağı tanıdı ancak çalışanların İtalya, Güney Kore, ve Çin'e seyehat etmelerini yasakladı.

Ayrıca Apple, yaptığı bir açıklamada, Çin'deki tüm ofislerin ve 42 mağazanın geçici bir süre için kapatılacağını da belirtti.

Microsoft

Teknoloji devi Microsoft, koronavirüs salgını nedeniyle ürün tedariği ve ürün satışı konusunda bazı aksaklıklar yaşanabileceğini söyledi.

Microsoft'un iki çalışanına koronavirüs teşhisi konulmasıyla salgına rastlanan bölgelerdeki çalışanların nerdeyse hepsi, maaşları ödenmek suretiyle evlerine gönderildi.

Twitter

Sosyal medya devi Twitter ise, bir ürün veya hizmeti bulunmadığı için koronavirüs salgınından doğrudan etkilenmedi.

Ancak, salgının yayılmasını önlemek amacıyla birçok tedbir aldı. Salgın bölgelerindeki 5 bin çalışanını evine gönderen şirket, çalışanların seyehat yapmalarına da kısıtlama getirdi.

Facebook

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği bir diğer şirkette Facebook oldu.

Facebook, her yıl geleneksel olarak düzenlediği F8 konferansının ve Mart ayında gerçekleşmesi planlanan 4000 kişilik Küresel Pazarlama Zirvesi'nin iptal edildiğini açıklandı.

ABD'deki bir çalışanında koronavirüs teşhis edilmesi nedeniyle birçok önlem alan şirket, salgının görüldüğü bölgelerdeki tüm çalışanlarına evden çalışma talimatı verdi. Ayrıca alınan önlemler kapsamında çalışanların Çin'e seyehat etmeleri de yasaklandı.

Amazon

E-ticaret devi Amazon'da ise satıcıların büyük bir çoğunluğu, maske ve dezenfektan ürünlerinin satışlarında yüksek fiyat uyguladı.

Bu konuyla ilgili çeşitli önlemler alan Amazon, yüksek fiyat uygulanan bütün ürünlerin satışını iptal etti. Ayrıca Amazon, koronavirüsü tedavi ettiği vaadiyle satış yapılacak 1 milyondan fazla ürünü siteden kaldırdı.

Teknoloji sektöründeki genel durum:

Yukarıdaki listede yer almayan pek çok önemli şirketin doğrudan ya da dolaylı yoldan etkilendiğini söylemek mümkün.

Örneğin elektrikli otomobil üreticisi Tesla, salgın başlamadan önce Çin’in Şangay eyaletinde fabrika açmıştı, salgından dolayı fabrika ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı.

Listede adını ayrıca geçiremediğimiz bazı önemli şirketler de var. Tüketiciler olarak bu şirketlerin adını duymasak da Huawei, Apple ve Samsung'un en büyük ortakları olduğunu söyleyebiliriz. iPhone donanımlarının bir araya getirildiği Foxconn; Apple Samsung ve Huawei için donanım üreten TSMC; işlemci üreticileri Qualcomm, MediaTek, Intel, AMD, Nvidia... Bütün bu şirketlerin üretim merkezleri ağırlıklı olarak Çin ve Asya'da bulunuyor. Onlar üretemeyince büyük şirketlerin dev markaları işlevini giderek yitiriyor.

Teknoloji sektöründeki özellikle fiziksel ürün sunan tüketici elektroniği alanındaki şirketlerin, yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı sağlam birer darbe yediklerini net olarak görebiliyoruz. Gelir kaynakları internet üzerinden olan şirketlerde ise sadece geniş kapsamlı önlemler alındığı göze çarpıyor. Ancak bütün şirketleri etkileyen en önemli detay ise yılın en büyük teknoloji fuar ve etkinliklerinin iptal edilmesi.

Söz konusu MWC ve Google I/O gibi etkinlikler, belki doğrudan tüketici olarak bizi ilgilendirmiyor. Ancak bu tarz etkinliklerde duyurulan teknolojiler ve tanıtılan cihazlar hayatımıza kısa sürede giriyor. Özellikle 2000’li yılların ortalarından bu yana teknoloji şirketleri, bu tarz etkinliklere göre yıllık planlarını yapıyorlar. 2020’de yaşanan iptal ve ertelemeler, alışık olduğumuz çoğu şeyi kökünden değiştirebilir. Bunun sonuçlarını görmek için de beklemek gerekecek.

Corona virüsünün teknoloji dünyasında yaratacağı ekonomik etkiler hakkında konuşmak için de beklememiz gerekiyor. Şirketler, şimdilik 2020'nin ilk 3 ayını kapsayan dilim için oldukça umutsuz. Bir başka deyişle teknoloji dünyasında paranın dengesi değişecek biri görünüyor, ancak bu konuda önümüzdeki aylarda yayınlanacak raporları beklemek gerekiyor.

Corona virüsü nedeniyle iptal edilen global etkinlikler:

Mobil Dünya Kongresi 2020 (Mobile World Congress 2020, MWC 2020): İptal edildi.

Facebook F8 Konferansı: İptal edildi.

Facebook Marketing Summit: İnternetten yapılacak.

Cenevre Otomobil Fuarı: İptal edildi.

Adobe Summit: İnternetten yapılacak.

Google I/O Geliştiriciler Konferansı: 12-14 Mayıs 2020'ye ertelendi.

Nvidia GPU Technology Conference: İnternetten yapılacak.

Game Developers Conference (Oyun Geliştiricileri Konferansı): Belirsiz bir tarihe ertelendi.

2020 South by Southwest (SXSW 2020): İptal edildi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.