Gündem

Koronavirüsle ilgili şok eden detay: Vakaların yarısında belirti görülmüyor

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel bir salgına dönüşen koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 40 bine kadar dayandı. Salgını durdurmak için dünya genelinde bir dizi araştırmalar başladı. Öte yandan koronavirüsle ilgili İzlanda’da yapılan bir araştırma pozitif vakaların neredeyse yarısının hiçbir belirtiyi göstermediğini ortaya koydu. Konuyu değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, "Karşınızdaki herkesin hasta olduğunu düşünerek mesafenizi koruyun" ifadelerini kullandı.

Koronavirüsle ilgili şok eden detay: Vakaların yarısında belirti görülmüyor
-

Koronavirüsle ilgili yapılan araştırmalar arttıkça yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Koronavirüsle ilgili yapılan son araştırmalarda, virüsün neden hızlı yayıldığını gösteren nitelikte bilgiler yer alıyor. İzlanda'da yapılan corona virüs araştırmaları, pozitif vakaların neredeyse yarısında hiçbir belirtinin olmadığını ortaya çıkardı. Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, İzlanda'da yapılan yeni bir koronavirüs araştırmasının sonuçlarını paylaşıp uyardı. İki uzman, "Karşınızdaki herkesin hasta olduğunu düşünerek mesafenizi koruyun" dedi.

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, İzlanda'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarını değerlendirirken çarpıcı ayrıntılar verdi.Araştırmaya göre, ülkede 170 bin kişiye test yapıldı, bunlardan 270 pozitif çıktı. Bunlardan 124'ünde hiçbir semptom saptanmadı. 54 kişide ise hafif ateş belirlendi.

"Belirti göstermiyorlar, herkese bulaştırıyorlar"

Prof. İlyas Dökmetaş, koronavirüs kapanlar arasında yüzde 30'unun hiç semptom göstermediğini söyledi. Dökmetaş "Ama pozitif. Bulaştırma özelliği var. Semptomları olan pozitiflerden daha az bulaştırma riski var ama bulaştırır. Klinik bulguları olan bir kişide 1'e 5 gibi bir oranda bulaştırma özelliği var. Semptomu olmayanlarda (hayalet) bu daha düşük" dedi.

"Semptom göstermeyen hastalar da bulaştırıcı"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise araştırmanın toplum içinde hastalık bulguları olanlar kadar, bu hastalık bulgularını göstermeyenlerin olduğunu da ortaya koyduğunu söyledi.

Kara, "Dolayısıyla karantina çok önemli. Çünkü hasta değil gözüküyor, ama dışarı çıkıp yayabiliyor. Bu çok yeni bir araştırma. Karşınızdaki herkesi hasta gibi düşünün. Virüs yeni, yeni olduğu için bu tür bilgiler daha yeni ortaya çıkıyor. Hastalığı ağır olanlar daha fazla ve daha uzun süre virüs bulaştırıyorlar. A-semptomik olanlar ise az ve kısa sürede virüs bulaştırıyorlar. Ama bulaştırıcılar." ifadelerini kullandı.

Prof. Dökmetaş Türkiye'de grafiğin yükselmesinin nedeninin daha çok gençlerde görülen hayalet pozitifler olduğunu söyledi.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.