İSLAM

Koronavirüsten vefat edenler nasıl defnediliyor? Koronavirüs defin işlemi fetva

Koronavirüsten vefat edenlerin cenazesi nasıl defnediliyor? Koronavirüs nedeniyle ülkemizde 800’ü aşkın kişi yaşamını yitirdi. Hal böyle olunca vefat edenlerin defin işlemleri de merak ediliyor. Pek çok kişi “Koronavirüsten ölenler nasıl kefenleniyor?” , “Koronavirüsten vefat edenlerin defin işlemleri nasıl yapılıyor?” sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, koronavirüsten vefat edenler nasıl defnedilecek?

Koronavirüsten vefat edenler nasıl defnediliyor? Koronavirüs defin işlemi fetva
-

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayıyı ülkemizde 800’ü geçti. Vefat edenlerin ardından pek çok kişi “Koronavirüsten ölenlerin cenazesi nasıl defnedilecek?” sorusunun cevabını araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

Koronavirüsten vefat edenler nasıl defnediliyor? Son dakika koronavirüsten vefat edenler nasıl defnedilecek?

Konu hakkında Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan bir açıklama yapıldı. İşte, o açıklama:

Din İşleri Yüksek Kurulumuz, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'ndan görüş alarak 22.03.2020 tarihinde "Salgın Hastalık Durumunda Cenaze Namazı ve Defin İşlemleri" konulu bir fetva yayınlamıştır.

Söz konusu fetvada öncelikle, "Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiği" vurgulanmış, devamında ise hastalığın bulaşma riskine göre bazı zaruret hükümlerine işaret edilmiştir.

03.04.2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce Başkanlığımıza "Bilim Kurulunun konuyu tartıştığı ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin cenazelerine diğer enfeksiyon hastalıklarından vefat edenlerden farklı bir uygulama yapmaya gerek olmadığı kararına vardığı" bildirilmiştir.

Ayrıca son dönemde, fetvadaki aslî hükmün dikkate alınmadığı, bunun yerine zarurete istinaden verilen hükümler çerçevesinde cenaze işlemlerinin gerçekleştirildiği yönünde Kurulumuza şikâyetler ulaşmıştır.

Bu itibarla, din kardeşlerimize karşı dini olarak son vazifemizi yaptığımız unutulmadan Kovid-19 sebebiyle vefat edenlerin cenazelerinin Kurulumuzun asli fetvası doğrultusunda koruyucu tedbirler alındıktan sonra usulüne göre yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi farz-ı kifâyedir.

Gerekli koruyucu kıyafet, teknik ekipman ve ehil gassalların bulunmadığı yerlerdeki cenazelerin de bu imkânların bulunduğu gasilhanelere nakledilerek bu dinî sorumluluğun usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için ilgililer tarafından gerekli tedbirler alınmalıdır.

İlişkili haber: 2020 Ramazan imsakiyesi
2020 Ramazan imsakiyesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.