Yaşam

Kültürel miras gelecekle buluşuyor

Kâğıthane Belediyesi bünyesinde hizmet veren El Yapımı Kâğıt Atölyesi son günlerde İstanbul’un çeşitli ilçelerinden bir çok öğrenciyi ağırlıyor. Öğrenciler atölyeye gelerek aşama aşama el yordamıyla kâğıt yapımını öğrenip deneyimleme fırsatı buluyor.

Kültürel miras gelecekle buluşuyor
-

Adını Osmanlı dönemindeki kâğıt atölyelerinden alan Kâğıthane ilçesinde gelenekler yaşatılmaya devam ediliyor. Atık kumaş ve kâğıtlardan el yapımı kâğıt oluşturulan atölyede günde yaklaşık 200 öğrenci eğitim alıyor ve el yapımı kağıdın nasıl oluşturulduğunu öğreniyor. Kendi getirdikleri atık kâğıtları ve selüloz içerikli malzemeleri uygulamalı bir şekilde geleneksel yöntem ile el yapımı kağıda dönüştüren çocuklar kendi ürettikleri kâğıtları kullanma imkânı yakalıyor.

Aşama aşama kâğıt yapımını deneyimleyen çocuklar; önce malzemeleri elleriyle parçalıyor, daha sonra parçalanan malzemeler makine yardımıyla hamur haline getiriliyor. Hamur şeklini alan malzemeler çubuklarla karıştırılarak hamurun yüzeye çıkması sağlanıyor. Daha sonra ise kalıplar yardımı ile teknedeki hamura şekil veriliyor. Üretilen ıslak kâğıtlar baskılanıp kuruması için asıldıktan sonra son aşamada oluşturulan kâğıt keçelerden dikkatlice çıkarılıyor. Gün sonunda öğrenciler kaç adet kâğıt üretebilirlerse onlara kendi resimlerinin baskısının yapıldığı kâğıtlar hediye ediliyor.

350 okul ağırlanacak

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı içinde toplam 190 ayrı okuldan öğrencinin gelerek deneyimleme fırsatı bulduğu El Yapımı Kâğıt Atölyesi’nde yıl sonuna kadar toplam 350 okulun ağırlanacağı belirtildi.

 


Yeni Akit Gazetesi
YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.