Kültür - Sanat

'Kur'an Okuyan Kız' tablosu rekor fiyata satıldı

'Kur'an Okuyan Kız' tablosunun 600 bin ila 800 bin sterlin arasında alıcı bulması beklenirken 6 milyon sterline satıldı. Bu tablo, Osman Hamdi Bey'in en yüksek fiyata satılan tablosu oldu.

 'Kur'an Okuyan Kız' tablosu rekor fiyata satıldı
-

Rahleye oturan bir kadın ve kadının ayak altındaki Kur'an'ı Kerim ile dini kitapları çizdiği "Mihrap" isimli tabloda İslam'a hakaret eden ve bu tablodaki skandal tasvirler nedeniyle büyük tepki toplayan Osman Hamdi Bey'in "Kur'an Okuyan Kız" adlı tablosu, Bonhams Müzayede Evi'nde önceki gün yapılan açık artırmada 6 milyon 315 bin sterline (yaklaşık 44 milyon 12 bin lira) satıldı.

Londra’daki Bonhams Müzaye Evi’nde düzenlenen açık artırmada satılan resim gelmiş geçmiş en pahalı Türk resmi unvanına sahip oldu.

800 bin sterline alıcı bulması bekleniyordu

"19. Yüzyıl Avrupa, Victoria Dönemi ve İngiliz Empresyonist Sanatı" başlıklı müzayedede satışa çıkan eserin 600 bin ila 800 bin sterlin arasında alıcı bulması bekleniyordu.

Tuval üzerine yağlıboya olan 41,1X51 santimetre ebadındaki eserde, rahledeki Kur'an-ı Kerim'in önünde diz çökmüş genç bir kadın resmediliyor.

Osman Hamdi Bey’in en pahalı tablosu oldu

Kaplumbağa Terbiyecisi’ tablosu 5 milyon TL'ye, ‘Yeşil Cami Önü’ tablosu ise 13 milyon 509 bin TL’ye alıcı bulan ressamın en yüksek fiyata satılan tablosu "Kur'an Okuyan Kız" oldu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.