Gündem

Kürtlere evanjelist tezgah!

Bölgedeki Hıristiyanlaştırma çalışmalarını ve arka planını yeniakit.com.tr’ye yorumlayan Dış Politika Uzmanı Can Acun, PKK’nın Marksist-Leninst, ateist bir yapılanma olduğunu hatırlatarak, din karşıtı yapılanmanın hedefinin, Kürtleri sekülerleştirerek etki alanına sokmak olduğunu belirtti.

Kürtlere evanjelist tezgah!
-

 Ankara  Yeniakit.com.tr 

Dış Politika Uzmanı Can Acun, PKK’nın Marksist-Leninst, ateist bir yapılanma olduğunu belirterek, örgütün din karşıtı bir hedefi uygulamaya çalıştığını söyledi.

PYD/YPG’nin denetimindeki Aynel Arap’ta Protestanlığa dönen Kürtler için Evanjelik Kilise açıldı. Bölgede Hıristiyanlaştırmaya hız verilmesi ise “Suriye PKK’sına ilave destek sağlama” amacını taşıyor. Taktiğin sahibi ise ABD yönetimi ve yakın çevresi. Uygulayıcıların başında ise “İslam’ı kendisi için tehdit olarak gören PKK” geliyor.

Yıllardır çatışma bölgeleri üzerinde çalışan Can Acun, PKK’nın kırk yıldır militanlarına ibadet yapmayı yasakladığını belirterek, “2014 yılının ortasından itibaren Batı’ya güzel görünebilmek adına Hıristiyanlığa karşı hoşgörülü davrandıklarını biliyoruz. Hakim oldukları bölgelerde, daha önce DAEŞ tarafından yıkılan kiliseleri tamir etmeye çalıştıklarını, Hıristiyan mabetlerini onardıklarını biliyoruz. Ama bunun da ötesinde özellikle Protestan misyonerlerin kendi kontrol ettikleri bölgelerde faaliyet göstermelerine izin veriyorlar hatta teşvik ediyorlar.” dedi.

Rahip Brunson başı çekiyordu

“Türkiye’de tutuklanmadan önce Rahip Brunson da PYD/YPG’li unsurlarla çok yakın ilişki içerisindeydi ve misyonerlik faaliyetlerinde önemli rol oynayan bir isimdi.” diyen Acun, “Aynel Arap başta olmak üzere Haseki ve PKK’nın kontrolündeki diğer bölgelerde, kadim-yerel Hıristiyanlar değil de daha ziyade misyonerlik faaliyetler sonucu bölgeye gelen Protestanların önünü açacak şekilde PKK’nın adım atması söz konusu. Türk askerinin kontrolü altına girmeden önce Afrin’de de bu çalışmalar yapılmıştı. Kontrol Türkiye’ye geçtikten sonra Hıristiyanlaştırma politikalarının izlerini net gördük.” bilgisini paylaştı.

İkinci olgu: Çıkar ilişkisi

Dış Politika Uzmanı Can Acun, ikinci sebebi ise şu şekilde açıkladı:

“Batı’ya mülteci olarak gitmek isteyen sekülerleşmiş, din ile ilişkisi zedelenmiş Kürtlerin muvazaalı bir şekilde kendilerini Hıristiyan gösterip hem maddi imkânlardan yararlanmak hem de kolay bir şekilde Batılı ülkelere iltica etmek istiyorlar. Böylelikle bir çıkar ilişkisi de oluşmuş oluyor. Hem PKK Batı’ya hoş görünmek adına bunlara izin veriyor hem de Protestanlar bu fırsatı yakalayarak bölgedeki sekülerleşmiş Kürt halkını Hıristiyanlaştırmaya çalışıyorlar. Bu konuda sahadan bize çok bilgi geliyor.”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de yol açıyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin de kontrol ettiği alanlarda Hıristiyanlaştırma faaliyetlerine göz yumduğunu hatta Protestanların önlerini açacak bazı uygulamalarının olduğunu söyleyen Can Acun, “Bu bölgelerde de Protestan misyonerler çok aktif bir şekilde çalışıyor. Çünkü PKK da olduğu gibi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi de Batı ile yakın ilişki kurmak istiyor. Bunu da din özgürlüğü sağladıklarını göstererek yapıyor. Ama bu işi asıl PKK kullanıyor. PKK, İslam’la savaş bir örgüt. Kendilerine tehdit olarak görüyorlar İslam’ı. Kitleleri, özellikle gençleri yanlarına alabilmek için İslam engelinin ortadan kalkması gerektiğine inanıyorlar. İlk hedefleri bu gençlerin PKK karşısında olmaması. İkinci hedefleri ise mümkünse bu gençlerin kendi yanlarında yer almaları.” şeklinde konuştu.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.