İSLAM

Kusmak orucu bozar mı?

Kusmanın orucu bozup bozmadığı meselesi Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte yeniden gündeme oturdu. Peki, kusmak orucu bozar mı? Kusmak orucun mahiyetine bir zarar verir mi? Detaylar haberimizde.

Kusmak orucu bozar mı?
-

Müslümanlar için mübarek olan ve oruç ibadetinin idrak edileceği ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber, vatandaşların da orucu bozan durumlar ile ilgili bilgileri araştırması da hız kazandı. Merak edilen konulardan birini de kusmak oluşturuyor. Peki, oruçlu iken mide bulantısı sonrası kusmak orucu bozuyor mu? İşte, Diyanet'in verdiği bilgiler doğrultusunda o konu hakkında merak edilenler.

İŞTE DİYANETİN CEVABI

Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz. Aynı şekilde mideden ansızın ağza yükselip tekrar mideye dönen şeyler de oruca zarar vermez. Kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması hâlinde ise oruç bozulur.
Hz. Peygamber (s.a.s.), “Oruçlu kimse kendisine hâkim olamayarak kusarsa ona kaza gerekmez. Her kim de kendi isteği ile kusarsa orucunu kaza etsin.” (Ebû Dâvûd, Savm, 32; Tirmizî, Savm, 25) buyurmuştur.
Bununla birlikte, kustuğu için orucu bozuldu zannıyla yemeye içmeye devam eden kimsenin orucu bozulur. Böyle bir kimseye keffâret değil, gününe gün kaza gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 332; el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 226).

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.