İSLAM

Lavman yapmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte birçok fıkhi mesele merak edilir oldu. Manevi iklimin her yanımızı kuşattığı bu dönemde vatandaşlar oruç ibadetini sağlıklı bir şekilde yapmak için gayret gösteriyorlar. Çeşitli hastalıkları olan vatandaşlar, rahatsızlıklarının tedavi sürecinde uyguladıkları yöntemlerin oruç ibadetine zarar verip vermeyeceğini de araştırıyor. Lavman yapmak orucu bozar mı? sorusu da oldukça merak ediliyor. Peki Lavman orucu bozar mı? işte cevabı...

Lavman yapmak orucu bozar mı?
-

Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutan vatandaşlar ibadetin muhteviyatına uygun bir şekilde davranmak istiyor. Bunun içinde birçok konuyu merak ediyor ve araştırma içerisine giriyor. Merak ettikleri konulardan biri de lavman yapmanın orucunu bozup bozmayacağı geliyor. İşte cevabı.

LAVMAN YAPMAK ORUCU BOZAR MI?

Kalın bağırsakların son bölümünde yer alan içeriği (gaytayı) dışarı almak için tatbik edilen maddelere lavman denilir. Genelde sıvı olan bu maddeler özel apareylerle makattan içeriye tatbik edilirler. Bunların kana karışması söz konusu değildir. Zaten bağırsak içeriği ile birlikte tekrar dışarı çıkarlar. Dolayısıyla besleyici bir mahiyeti yoktur ve orucu bozmazlar.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.