Eğitim

LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? | LGS hangi okullarda olacak?

LGS nasıl olacak? | Koronavirüs tedbirleri kapsamında LGS 20 Haziran'da yapılacak. Veliler ve öğrenciler "LGS ne zaman?" , "LGS giriş belgesi nasıl alınır?" , "LGS sınavına hangi okulda gireceğim?" , "LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorularının cevaplarını araştırıyor. Peki, LGS hangi okullarda olacak?

LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? | LGS hangi okullarda olacak?
-

7 Haziran’da yapılması planlanan LGS koronavirüs salgını sebebiyle 20 Haziran’a ertelendi. Öğrenciler kendi okullarında sınavlarına girecek. Milyonlarca kişi, sınav giriş belgelerinin nasıl almaları gerektiğini araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? | LGS hangi okullarda olacak?

LGS kılavuzu yayınlandı. Kılavuzda giriş belgeleriyle ilgili ifadeler şu şekilde:

Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edilecektir.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacaktır.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir.  

Mücbir sebepten (nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçi, yurt dışından gelmiş olanlar, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi) başka illerde bulunan öğrencilerin velileri, öğrencinin durumunu anlatan dilekçe ve belgeler ile sınava girmek istedikleri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine 15 Haziran 2020 tarihine kadar başvuru yapacaklardır. Dilekçeler sınav öncesinde oluşturulacak Bölge Sınav Yürütme Komisyonları tarafından değerlendirilerek başvurusu uygun görülen öğrencilerin sınava katılmaları sağlanacaktır.

Doğal afet, karantina, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine ÖDSGM’nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir.

Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır.

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı sınav tedbir hizmeti yer alacaktır.

LGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.