Gündem

Macron: NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti

Türkiye'nin terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın hazmedemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Economist dergisine verdiği röportajda NATO ile ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Macron, "Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür" dedi.

Macron: NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti
-

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda The Economist'e verdiği röportajda, "ABD'nin bağlılığı kapsamında NATO'nun gerçekliğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. ABD ve NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma aşaması koordinasyonu yok" dedi.

NATO'nun, müttefiklerden birine yapılan saldırının diğerlerine de yapıldığını öngören Beşinci Maddesi'nin geçerliliğine hala inanıp inanmadığına yönelik sorulan soruyu ise Macron, "Bilmiyorum. Beşinci Madde yarın ne ifade edecek ki?" şeklinde yanıtladı.

Barış Pınarı Harekatı'nı hazmedemedi

Avrupa'nın 'uçurumun kenarında' durduğunu belirten Macron, "Şu an yaşadığımız şey NATO'nun beyin ölümüdür" dedi ve Avrupa'nın 'uyanması' gerektiği, kendisini jeopolitik bir müşterek olarak düşünmediği sürece silineceği uyarısını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa Birliği'nin 'Avrupa projesi fikrini benimsemediğini' belirten Macron, bölgenin ayrıca Brexit sebebiyle oldukça zarar gördüğünü vurguladı. Macron, ABD'nin Avrupa'ya 'sırtını döndüğünü' söyledi ve Avrupa'nın kendi ordusunun kontrolünü alması gerektiğinin altını çizdi.

TSK'nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve DEAŞ'a karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı hakkında geçtiğimiz haftalarda da skandal açıklamalarda bulunan Macron, "Bir diğer NATO müttefikiniz Türkiye, bizim ilgimizin olduğu bir alanda haber vermeden askeri harekat düzenliyor" ifadesini kullandı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.