Gündem

Malumun ilanı! Suriye'deki petrol gelirleri teröristlere gidiyor

Pentagon Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Suriye petrol sahasında elde edilen gelirin terör örgütü PKK/YPG'nin paravan örgütlerinden SDG'ye gittiğini itiraf etti.

Malumun ilanı! Suriye'deki petrol gelirleri teröristlere gidiyor
-

Suriye'nin kuzeyini işgal eden ABD ve beslemesi terör örgütü PKK/YPG bölgede bulunan petrol kaynaklarının da üstüne çöktü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Suriye petrol sahasında elde edilen gelirin ana omurgasını terör örgütü PKK/PYD-YPG'nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) gittiğini itiraf etti.

Hoffman, Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Daha önce ABD merkezli Associated Press haber ajansı, ABD'li yetkililere dayandırdığı bir haberinde, Beyaz Saray'ın ve Pentagon'un Suriye'de Deyr ez Zor'dan Haseke'ye uzanan yaklaşık 150 kilometrelik bir alandaki petrol sahasını korumak amacıyla ülkede ortalama 800 asker bırakmayı planladığını bildirmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise daha önceki bir açıklamasında söz konusu petrol sahalarını IŞİD'den arta kalan gruplardan ABD'nin koruyacağını ifade etmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise daha belirsiz ifadeler kullanarak, ABD'nin "petrolü koruyacağını" dile getirmişti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.