İSLAM

Mehmet Küre anlatıyor: Camiye gidemeyen Müslümanlar

Geçmişe dair hatırasını paylaşan Mehmet Küre, Müslümanların camiye gidemediği günleri anımsattı.

Mehmet Küre anlatıyor: Camiye gidemeyen Müslümanlar
-

Ben aslen İstanbulluyum. Çocukluğumda İstanbul’un Mercan semtinde otururduk. Babam, burada aşçılık yapan mütedeyyin bir zattı. Hatta, 31 Mart Vak’ası sırasında Selanik’ten gelen Hareket Ordusu mensuplarına karşı, Sultan Abdülhamid Han Hazretleri’ne muhabbetinden silah istimal etmiş ve bu sebeple de bilahare yakalanıp Selanik’e gönderilmiş ve orada iki yıl müddetle yol yapımında taş kırıcı olarak fiilen çalıştırılmıştır.

1933-1936 yıllarında ben ilk mektebe gidiyordum. Boş zamanlarımda babama yardım ederdim. Çok defa yakınımızdaki Örücüler Camii’nin imamının, müezzini göndererek babamı çağırttığına ve camide hiç olmazsa bir tek cemaat bulunsun diye ricada bulunduğuna şahid olmuşumdur. O devirde memlekette Müslümanların dinleriyle, imanlarıyla en tabii dini davranışlarıyla o kadar çok uğraşılıyordu ki "küffar işgali" ne maruz kaldığımızı düşünüyordum o çocuk halimle.

Dine karşı böylesine dehşetli bir terör vardı ki; kimse camiye gidemiyordu. Bu yüzden birçok cami boş kalıyor, namazları imamlarla müezzinler tek başına kılıyorlardı. Babamın kimseden çekinmeyeceğini bilen komşu caminin imamı bu suretle adam göndererek hiç olmazsa bir cemaat teşkil etmek istiyordu.
Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.