Medya

Menfaate göre 'KARAR'! Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel ne diyorsa 'KARAR' da onu diyor

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından attığı manşetlerle CHP/HDP'nin arka bahçesi gibi faaliyet gösteren KARAR gazetesine AK Parti tabanı tepki gösterdi.

Menfaate göre 'KARAR'! Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel ne diyorsa 'KARAR' da onu diyor
-

 Serkan Çelik  yeniakit.com.tr 

YSK’nın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini “organize yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sübut bulmasından dolayı” yenileme kararı vermesinden sonra attığı manşetlerle, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Fox TV ve Halk TV gibi CHP/HDP’nin arka bahçesi gibi faaliyet gösteren medya organlarını bile gölgede bırakan KARAR gazetesine, Ak Parti tabanından büyük tepki var.

KARAR ekibini yakından tanıyan bazı gazeteciler ise, kulislerde şu bilgileri paylaşıyorlar:

“Karar ekibi, reklam işlerinde zor durumda olduklarını, ticari bakımdan sıkıntıya girdiklerini açıklayıp bundan yönetimi sorumlu tutunca, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmişti. 1.5 saatlik kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilan işlerinden bahseden KARAR ekibi bu görüşmede beklentilerini ifade etmiş, Cumhurbaşkanı da söylenenleri dinlemekle yetinmişti. O günlerde, bazı haberleriyle iktidara destek verir pozisyona giren KARAR ekibi, sonrasında beklentilerinin karşılanmamış olmasından dolayı, CHP/HDP çevreleri için son derece kullanışlı hücumlar gerçekleştirmeye ve ‘yeni bir siyasi proje’nin uzantısı gibi hareket etme pozisyonunu iyice açığa vurdu.”

Cumhurbaşkanı’nın İlgi ve Desteğine Mazhar İken Niçin Eleştirmiyorlardı?..

KARAR ekibinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgisine mazhar olduğu günlerde AK Parti iktidarının bazı konularda daha sonra Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ‘hata’ olduğu kabul edilen ‘hata’larına dair hiçbir eleştiri ve ikazda bulunmadığını, çok kritik dönemlerde sadece ‘alkış tutmakla’ ve ekranlardan Erdoğan ve AK Parti adına “ahkâm kestiğini” belirten gazeteciler, “O noktalarda ikaz görevini yerine getirmiş olsalardı, bugün söylediklerinin ikaz mahiyetinde olduğu düşünülebilirdi ama menfaatin öyle gerektirdiğinde böyle, menfaatin böyle gerektirdiğinde böyle davranmak, menfaatlenmelerin aksadığında saldırıya geçmek, aydın tavrı olamaz.” dediler.

Cumhuriyet Gazetesi Hattı’ndan devam

Karar Gazetesi, dünkü manşetinde, YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini “organize yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sübut bulmasından dolayı” aldığı yenileme kararın “Hukuk Ağır Yaralı!” manşetiyle hedef almıştı. Prof.Dr. Ergun Özbudun ve Prof.Dr. İzzet Özgenç’in görüşlerine yaslandırdığı manşet haberinin hemen altında da, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun karara ilişkin tepkilerine yer veren gazete bu tavrını köşe yazılarıyla da pekiştirmişti.

AK Parti’yi Tek Parti CHP’sine benzetmek!

Karar gazetesi, bu tavrını bugün de devam ettirdi. “Gerekçe ikna etmiyor, Tartışma Bitmiyor” manşetiyle çıkan gazete, ilçelerin de iptal edilmesi gerektiği iddiasında bulundu ve bu iddiasına destek olarak da Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini verdi. KARAR, Kılıçdaroğlu’nun sözlerini Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “İptal kararı tarihe kara bir leke olarak geçecek!” şeklindeki çıkışıyla destekledi. KARAR Karamolloğlu’nun “Yürekleri yetse tek parti iktidarını geri getirirler!” şeklindeki sözlerini de öne çıkarttı.

Gazete yazarlarından İbrahim Kiras, “Onlar da bize yapmıştı, şimdi sıra bizde” başlıklı yazısında, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “367 rezaleti ile YSK’nın yenileme kararını” aynı kefeye koyan tavrını destekledi.

Ahmet Taşgetiren “Rus Ruleti” başlıklı yazısında YSK kararının iptalini doğru bulan vatandaşları “pragratizm” ile itham ederken, Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu’nun yazısında “Yüksek Seçim kurulunun İstanbul seçimiyle ilgili verdiği iptal kararı hukuken kabul edilemez” ifadelerini kullandı ve AK Parti’yi bir vakitlerin CHP Jakobenizmine yönelmekte suçladı.

Varol: İtiraz Yok ki, YSK Ne yapsın?

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Alaattin Varol, konu hakkındaki değerlendirmesinde bu iddianın “hukuki” bir yönü olmadığını belirterek, “İlçelerle ilgili itiraz yok ki, böyle bir karar verilsin, hukuku bilmek lazım” dedi.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.