İSLAM

Mesleği gereği sürekli yolculuk yapan biri oruç tutmasa günah olur mu?

Şehirlerarası otobüs şöförleri, pazarlamacılar ve nakliye firması çalışanları oruç ibadetini nasıl eda etmelidir? Mesleği gereği sürekli yolculuk yapan biri oruç tutmasa günah işlemiş olur mu?

Mesleği gereği sürekli yolculuk yapan biri oruç tutmasa günah olur mu?
-

İşi gereği sürekli şehirlerarası ya da daha uzun mesafede yolculuk yapan biri oruç ibadetini yerine getirmediği için günah işlemiş olur mu? Oldukça araştırılan konuların başında gelen bu sorunun cevabını sizler için bulduk...

Sürekli yolculuk oruca engel midir? 

Sürekli yolculuk hali, ibadetlerde bir ruhsat sebebidir. Yolcuların bu ruhsatlardan yararlanmalarında dinen bir sakınca yoktur. Genel bir ilke olarak mazeret devam ettiği sürece ruhsatlar da devam eder. Buna göre sürekli yolculuk halinde olan kimseler, namazlarını ertelemeden ve dört rekâtlı farzları kısaltarak iki rekât olarak kılarlar. İhtiyaç duyduklarında veya mecbur kaldıklarında, öğle ile ikindi veya akşam ile yatsı namazlarını birleştirerek (cem ederek) de kılabilirler. Ramazan oruçlarını ise mümkün olduğunca tutmaya çalışırlar. Fakat yolculuk esnasında oruç tutmakta zorlanırlarsa, uygun zamanda kaza etmek şartıyla yolculuk süresince oruçlarını tutmayarak erteleyebilirler. Ertelemek zorunda kaldıkları ramazan oruçlarını imkân buldukları ilk fırsatta kaza etmeye çalışırlar. Kaza da edemeyecek duruma düşerler ise sözgelimi artık oruç tutmalarına imkân vermeyen ve iyileşme ümidi olmayan bir hastalığa yakalanmak gibi durumlarda tutamadıkları her bir günlük oruç için bir fidye verirler.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.