İSLAM

Aileyi yozlaştırmak neslimize ihanettir

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sorunların yaygınlaşmasında, medyadaki özensiz yayınların önemli bir etkisinin olduğunu belirterek, dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin değerlerini yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez” dedi.

Aileyi yozlaştırmak neslimize ihanettir
-

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl “Peygamberimiz ve Aile” temasıyla düzenlenecek “2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” etkinliklerinin tanıtım toplantısına katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Erbaş, 8 Kasım Cuma günü Hazreti Muhammed’in (SAV) doğum günü olan Mevlit Kandili’nin idrak edileceğini belirtti. Erbaş, bu yılki temanın “Peygamberimiz ve Aile” konusu olduğunu hatırlatarak, bireysel, sosyal ya da küresel boyutta yaşanan bütün sıkıntıların ya da güzelliklerin, aileyle güçlü bir ilişkisi bulunduğunu ifade etti.

“Ailelerdeki olumsuzluklar genel problem haline geldi”

Ailelerde yaşanan olumsuzlukların zamanla hayatı kuşattığına dikkati çeken Erbaş, “Bu konuda özellikle medyanın işlevine dikkat çekmek istiyorum. Aile değerlerimize uygun, ailemizi korumaya ve güçlendirmeye yönelik yayınlar yapması medyanın en büyük ve başta gelen sorumluluğudur. Medyamızdan bunu bekliyoruz. Esasen dünyanın hiçbir yerinde kendi milletinin değerlerini yıpratan bir medyanın varlığı düşünülemez. Fakat bugün aile kurumunun zayıflamasında ve ailevi sorunların yaygınlaşmasında maalesef medyadaki özensiz yayınların önemli bir etkisinin olduğu açıktır” dedi.

Erbaş, medyanın bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, “Olumsuzlukları sıradanlaştıran, mahremiyeti hiçe sayan, şiddete teşvik eden, gayrimeşru ilişkileri özendiren, sadakati önemsizleştiren, sorumluluk duygusunu hiçe sayan” yayınların, aileyi tahrip ettiğini kaydetti.

Erbaş, “Ayrıca medeniyetimizden tevarüs ettiğimiz aile ahlakı ve değerlerini yozlaştıran ve yıpratan her türlü söylem, tavır ve politika, nesillerimize ve geleceğimize en büyük kötülüğü yapmaktadır” dedi.

“Milletimizle buluşacağız”

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla yapılacak etkinliklere değinen Erbaş, şu bilgileri verdi: “İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Kongre ve Gösteri Merkezi Salonu’nda, 8 Kasım Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Mevlid-i Nebi Haftamızın açılış programını gerçekleştireceğiz. Aile özelinde etkinlikler yapacağız. Salonlarda milletimizle buluşacağız. Okullarımızda etkinlikler yapacağız. Radyo ve televizyon programlarımız olacak. 22-26 Kasım’da Antalya’da, ‘Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu’ yapacağız. Bu vesileyle bütün milletimizin her ferdini özellikle aileleriyle Mevlid-i Nebi programlarımıza katılmaya davet ediyorum.

“Ailemde  İyilik Var Sergisi” açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca Mevlid-i Nebi Haftası etkinleri kapsamında düzenlenen “Ailemde İyilik Var” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Açılışa katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sergiyi gezerek fotoğraflar konusunda bilgi aldı.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.