İSLAM

Miraç kandilinde yapılabilecek 6 ibadet

Peygamber Efendimiz(SAV)'in Allah-u Teala'nın huzuruna çıktığı, Recep ayının 27.gecesinde idrak edilen Miraç Kandili'nde yapılması tavsiye edilen ibadetleri sizler için derledik. İşte Miraç gecesinde yapılabilecek 7 ibadet...

Miraç kandilinde yapılabilecek 6 ibadet
-

Miraç gecesi, Peygamber Efendimiz(SAV), hiçbir kulun ulaşamayacağı manevi alemlere vardığı gecedir. Bu gece, her yıl Recep ayının 27.gecesinde Miraç Kandili olarak idrak edilir. Büyük İslam alimleri, Miraç gecesinde şu ibadetlerin yapılması tavsiye etmişlerdir:

Oruç tutmak

Büyük İslam alimleri, Miraç Kandili'nin gündüzünü oruçlu geçirmeyi tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimiz(SAV), bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: "Bir kimse Recep ayında oruç tutsa, Allah-u Teala tarafından üç türlü lütuf ve inayete mazhar olur. Bunlardan biri, Allah-u Teala onun geçmiş günahlarının tümünü mağfiret eder. İkincisi, ondan sonraki hayatında da onu korur. Üçüncüsü, mahşer yerinde, susuzluktan emin olur." (Gunye 1/181-182)

Kaza namazı ve Nafile namazı kılmak

Miraç gecesinin en önemli hususlarından biri, beş vakit namazın farz kılınmasıdır. İslam alimleri, bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazlarını kılmalarını tavsiye etmişlerdir.

Kuran-ı Kerim okumak

Miraç gecesinde Peygamber Efendimiz(SAV)'e hediye edilenlerden biri de Bakara Suresi'nin son iki ayetidir. İslam alimleri, bu gece Kuran-ı Kerim'in bolca okunmasını tavsiye etmişlerdir.
Kütüb-ü Sitte’de Abdullah Bin Mesut’tan(RA) rivayet olunan bir hadis-i şerifte söyle buyrulmuştur: "Her kim geceleyin Bakara Suresi'nden bu iki ayeti okursa ona yeter."
Ebû Zerr(RA), "Ya Rasulallah! Bana nasihatte bulun!” dediğinde Peygamber Efendimiz(SAV): “Kur’an okumaya ve Allah’ı zikretmeye bak, çünkü Kur’an yeryüzünde senin için bir nur, gökyüzünde de bir azıktır.” buyurmuştur. (İbn-i Hibbân, II, 78)

Tevbe İstiğfar Etmek

Bu gecede Allah-u Teala, şirke düşmeyenlerin büyük günahlarını affedeceğini müjdelemiştir. Peygamber Efendimiz(SAV), "Ben, günde yüz kere istiğfar ederim." buyurmuşlardır. (Müslim, Zikir, 42)
Müslim’de rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:
"Rasulullah’a (Miraç’da) üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Suresi’nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği müjdesi.” (Müslim, İman, 279)

Dua Etmek

Mübarek gecelerde, Rabbimizin verdiği nimetlere hamd ve şükür edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Mübarek geceler, Rabbimize dua ve niyazda bulunma zamanlarıdır.
Ayet-i kerimede buyrulur: "(Ey Rasulüm!) De ki: Sizin dua ve niyazlarınız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin?" (el-Furkan, 77)

Sadaka Vermek

Mübarek geceler, sadaka vermeye de en güzel vesilelerdir. Sadaka vermenin, kişiyi pek çok tehlike ve belalardan muhafaza edeceği unutulmamalıdır.
Cenab-ı Allah bir ayetinde şöyle buyurmuştur:
"Allah yolunda infak edin! Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de ihsanda bulunun. Zira Allah, muhsinleri (iyilikte bulunan, işini güzel yapan ve ihsan şuuru ile yaşayanları) sever." (el-Bakara, 195)

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.