Dünya

Müslümanlara saldırılar bitmiyor

Sri Lanka’da 21 Nisan’da DEAŞ’ın yaptığı terör saldırıları sonrası ülkedeki Müslümanlara saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Dün Müslümanlara ait onlarca işyeri ya ateşe verildi ya yıkıldı ya da yağmalandı. Bir kişi ise öldürüldü.

-

Sri Lanka’da 21 Nisan’da gerçekleşen terör saldırılarının ardından, İslam karşıtı saldırıların yoğunlaşması üzerine ülkenin kuzey batı bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kuzey Batı Eyaleti’ne bağlı Puttalam şehrinde İslam karşıtı grubun, 45 yaşındaki bir Müslümanı bıçaklayarak öldürmesi ve Müslümanlara ait onlarca işyerini yakıp, yıkması üzerine eyalet genelinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eyalet genelindeki polislere, etnik veya dini temelli şiddet eylemlerine başvuranlara karşı en sert müdahalede bulunma yetkisi verildi.

Diğer yandan Sri Lanka’daki Hindu partilerinden Tamil Ulusal İttifakı, geçen haftadan bu yana ülke genelinde Müslümanlara karşı yapılan saldırıları kınadı.

Parti sözcüsü Milletvekili Mathiaparanan Abraham Sumanthiran, “Söz konusu şiddet eylemlerini en ağır şekilde kınıyor ve faillere karşı acil ve katı önlemler alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Eğer vatandaş, hükümetin veya güvenlik güçlerinin kendilerini koruduğunu düşünmezse kendilerini başka şekilde savunmak zorunda kalırlar” açıklamasında bulundu.

Müslümanlara saldırılar arttı

Sri Lanka’da İslam karşıtı gruplar, geçen hafta Chilaw kentinde Müslümanlara ait dükkanlara ve camilere saldırarak tahrip etmişti. Şiddet eylemlerinin ardından ülke genelinde sosyal medya yasağı getirilmiş, Kuzey Batı Eyaleti genelinde de sokağa çıkma yasağı yeniden ilan edilmişti. Dün sokağa çıkma yasağını delen Hristiyan teröristler hem bir Müslümanı öldürdü, hem de onlarca işyerini yakıp, talan etti.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.