Sağlık

Mutasyon nedir? Mutasyona uğramış ne demek?

Mutasyon nedir? Koronavirüsle birlikte milyonlarca kişi kendileri için yeni olan kavramlarıla karşılaşmaya başladı. Bunlardan biri de mutasyon. Pek çok kişi "Mutasyon nedir?" , "Virüsler mutasyona mı uğrar?" , "Mutasyona uğramak ne anlama geliyor?" sorularının cevapları araştırılıyor. Peki, mutasyona uğramış ne demek?

Mutasyon nedir? Mutasyona uğramış ne demek?
-

Mutasyon nedir? Koronavirüsle birlikte milyonlarca kişi kendileri için yeni olan kavramlarıla karşılaşmaya başladı. Bunlardan biri de mutasyon. Pek çok kişi "Mutasyon nedir?" , "Virüsler mutasyona mı uğrar?" , "Mutasyona uğramak ne anlama geliyor?"  sorularının cevapları araştırılıyor. Peki, mutasyona uğramış ne demek?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Günlük hayatta kullanılmayan birçok terim koronavirüsü anlatan uzmanlarca dile getiriliyor. Bunlardan biri de mutasyon. Peki, ama mutasyon nedir?

Mutasyon nedir? Mutasyona uğramış ne demek?

Uzmanların birçoğu koronavirüsün mutasyona uğrayabileceğini belirtiyor. Bu açıklamaları dinleyenler ise mutasyonun anlamını merak ediyor.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır.

Mutasyon genellikle DNA ve RNA üzerinde düzeltilememiş hatalar sonucu meydana gelir. Bunun bir kaç temel sebebi vardır: DNA eşlenmesi sırasında meydana gelen hatalar, DNA üzerinde mobil genetik elementler (DNA üzerinde yer değiştirebilen nükleotit dizgeleri) sebebiyle oluşan silinme (deletion) ya da eklenmeler (insertion), radyasyon ve kimyasal mutajenler (mutasyon yapıcılar).  Mutasyonlar gözlenebilir karakterlerde (fenotip) değişmeye sebep olabilir de olmayabilir de. Hem normal hem de normal dışı biyolojik süreçlerde rol oynayabilen mutasyon, bağışıklık sistemi oluşturmamızın, evrimimizin ve kanserin temel sebebidir.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.