Kadın - Aile

Mutfak eşyası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangisi kullanışlı olur?

Daha önce deneyimimizin olmadığı bir eşyayı alırken tedirginlik hissediyoruz. Kullanışlı olur mu bilemiyoruz. Daha önceden bu deneyimleri yaşayan kişilerin önerilerini sizler için derledik.

Mutfak eşyası alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangisi kullanışlı olur?
-

Mutfakta kullandığımız her ürün sağlığımızı direkt olarak etkileyeceği için öncelikle güvenilir yerlerden alınmış ürünler almaya dikkat edin. Ucuz olmasına değil kullanışlı ve sağlıklı malzemelerden olmasına özen gösterin. 

Tencereler

  • Tencerelerinizin kulplarını plastik aldığınız takdirde yanma sorunu yaşayacaksınız. Isınan tencere kulpları da ısıtıyor ve yanmış plastik kokusuyla baş başa kalıyorsunuz. Üretimler ona göre yapılıyor fakat belli sınırlar çerçevesinde. Yani biraz fazla ateşe maruz kaldığında yanıp sallanan tencere kulplarına sahip olacaksınız.
  • Son zamanlarda teflon tencerelerin yerini granitler aldı. Fakat bunların da demir kaşıkla kullanılmaması gerekiyor. Sonuç olarak yüzde 100 döküm değiller onlarda granitle kaplanıyor. Ama teflonlardan daha dayanıklı ve sağlıklı oldukları aşikar. 
  • Bazı tencere kapakları haddinden büyük oluyor. Dolaba yerleştirirken kapağı ters çevirip içine koyduğunuzda, kapak tencereye değiyor hatta bazılarında havada kalıyor. Dolaplarınızda kötü bir görüntü görmemek için bu konuda dikkatli olun.

Plastik kaşık ve spatulalar


  • Mutfak ısısına dayanıklı eşyalar çıktı. Fakat bunlar ne kadar ısıya dayanıklı olurlarsa olsunlar bir yerlerden erimeye ya da kabuk bağlayıp soyulmaya başlıyorlar. Mümkün olabildiğince soğuk ortamlarda kullanmaya çalışın. Kavlayan plastik parçaları yemeklerinizin içerisine kaçmasın. Aslında bu eşyaların çelik olanlarını tercih etmeniz en doğrusu olur.

Kek kalıpları

  • Heves ederek alınan şekil şekil kek kalıplarını maalesef ki bir süre sonra koyacak yer bulamayacaksınız. Özellikle yeni bir ev kuruyorsanız, en sık yaptığınız yemekleri düşünerek 2 veya 3 tane kek kalıbı almanız yeterli olacaktır. Yeni çıkan modellerde zamanla alınabilir durumda olur. 
  • Kalıbın çok kalın ya da ince olmaması gerekir. 
  • Eğer cam kalıp alacaksanız altının pişirip pişirmediğini iyi araştırmalısınız. Bazı kalıplarda bu sorunlar çıkabiliyor.

Çatal bıçak takımları

  • Son zamanlarda satılan kaşık setlerinde kepçe, spatula gibi servis parçaları bulunmuyor. Özellikle aldığınız mağazaya içerisinde servis setinin olup olmadığını sorun.
  • Süsüne aldanarak aldığımız çatallarında sorun çıkarma riski mevcut. Çatal, kaşıkalrın arkasında 18/10 ibaresini gördüğünüz takdirde paslanmaz çelikten olduğunu garanti edebilirsiniz.

Plastik kaplar

  • Plastik saklama kabı alırken kallitesine mutlaka özen göstermelisiniz. Altında yazan numaralarla kıyaslayarak doğru olanı tercih etmeli ve geri dönüşümü olmaya, zararlı ürünleri almamalısınız. Bunlarında yine cam olanlarını tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

 

 

Yatak odası döşerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatan yazımızı okumanızı da tavsiye ederim.

 

 

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.