İSLAM

Nafile oruç tutarken sahura kalkmak gerekir mi?

Nafile oruç tutarken sahura kalkmak gerekir mi? sorusu, Hak rızası için oruç tutmak isteyenler tarafından sıklıkla araştırılıyor. İşte cevabı...

Nafile oruç tutarken sahura kalkmak gerekir mi?
-

Oruç tutarken sahura kalmak gerekli midir? Nafile oruç tutmak isteynler sahura kalkmadan da oruç tutabilir mi? Milyonlarca insan tarafından merak edilen soruların cevabı haberimizde...

NAFİLE ORUÇ İÇİN SAHURA KALKMAK GEREKİR Mİ?

Sahura kalkmak orucun bir şartı değildir fakat sahura kalkmak ihmal edilmemelidir.
Bir gerekçe ve mazeret bulunmadığı taktirde sahura kalkmak en güzelidir terk etmemek sahurun feyzinden mahrum kalmamak için sahur yapılması tavsiye edilmiştir.

Kaza orucu tutarken imsak vaktinden önce niyet edilmesi gerekir.Kaza orucu tutacak olan kişi geceden niyet edebilir sahura kalkmayacaksa niyet edip yatabilir.Niyetini sabaha bırakmaması gerekir.Nafile oruç ibadetlerinde ise öğle vaktine kadar niyet edilebilir denmiştir.

Kaza orucuna niyet edilecekse geceden edilmesi gerekir.Kaza orucuna güneşin doğmasından sonra niyet edilmez güneşin doğuşundan sonra kaza orucuna niyet etmek doğru değildir bu şekilde niyet edilerek tutulan oruç kaza orucu yerine geçmez nafile oruç olarak tutulmuş olur.Kaza orucu tutmak istiyorsanız mutlaka imsak vaktinden önce niyet etmeniz gerekir.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.