Eğitim

Nakiller ne zaman açılacak 2020 nakil tarihleri belli oldu mu MEB e okul

Nakiller ne zaman başlayacak, Nakiller ne zaman başlayacak lise nakilleri ne zaman açılacak? soruları nakil yaptırmak isteyen öğrenciler tarafından araştırılıyor. Koronavirüs nedeniyle 11 Mart kapanan okullar TRT EBA TV üzerinden uzaktan eğitim olarak eğitim öğretim devam etmişti. Karneleri alan öğrenciler devamsızlık haricinde tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçti. Öğrenci ve veliler bir yandan okulların ne zaman alıcağını merak ederken diğer yandan da nakil işlemlerinin ne zaman başlayacağı da araştırılan konular arasında.

Nakiller ne zaman açılacak 2020 nakil tarihleri belli oldu mu MEB e okul
-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, okulların açılmasına ilişkin olarak, “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır.” Dedi. Ancak hem Bilim Kurulu Üyeleri hem de enfeksiyon hastalıkları uzmanları günlük koronavirüs vakalarının bu şekilde devam etmesi durumunda okulların eylül ayında açılmasının sıkıntılı olabileceğine işaret etmekte. Okulların ne zaman açılacağı merak konusuysa nakil işlemlerin de ne zaman başlayacağı da o kadar merak konusu.

Nakil tarihleri belli oldu mu?

Bilindiği üzere 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü tamamlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul ve ortaokullarda eğitim gören öğrencilerin dönem sonu iş ve işlemlerinde aksaklıkların oluşmaması adına nakil işlemleri 3 Ocak 2020 ile 3 Şubat 2020 tarihleri arasında kapatılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı nakillerin ne zaman başlayacağına ilişkin açıklaması henüz gelmedi. MEB’den nakil tarihlerine ilişkin açıklama gelir gelmez nakil tarihleri buradan yer alacaktır.

Nakil işlemleri nasıl yapılır?

Hazırlık sınıfı olan okullara geçiş için de yine taban puan geçerli. Hazırlık sınıflarından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların 9’ncu sınıflarına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların 9’ncu sınıflarından hazırlık sınıflarına yeterlilik sınavı aranmadan.

Hazırlık sınıfı bulunmayan okulların 9’ncu sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların 9’ncu sınıflarına yeterlilik sınavına bağlı olarak içinde bulunulan öğretim yılının Kasım ayının son iş gününe kadar nakil ve geçiş yapılabilir. Bu aydan sonra bu sınıflar arasında nakil ve geçiş yapılamaz. Ancak, hazırlık sınıfı olan okulların kendi aralarındaki nakil ve geçişler yine yapılabilir.

Hazırlık sınıfı bulunmayan okulların 10, 11 ve 12’nci sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların aynı sınıflarına yeterlilik sınavına bağlı olarak nakil yapılabilir. Yeterlilik sınavında başarılı olan öğrencilerin onay işlemleri açık kontenjana ve merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılır.

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.