Okur Postası

Nasıl bir şey istiyorlar?

Gazetemiz okurlarından Hamdiye Etlan, "Nasıl bir şey istiyorlar?" başlıklı yazısını bizimle paylaştı.

Nasıl bir şey istiyorlar?
-

Hamdiye Etlan

Bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik... istiyorlar.

En başta umutsuz bir gençlik. Yaşama isteği ve heyecanı kalmamış, ‘zorunluluklar’ içinde asıl zorunluluğu göremeyen bir gençlik.

Ne içinde bulunduğu sistemin kendisini kabul ettiği, ne de bir çıkar yol bulma cesaretini kendinde bulan bir gençlik. Kısacası, ortada kalmış bir gençlik.

Bıkkın ve sıkkın, yorgun ve ‘Olsam ne, olmasam ne’ ‘bilincinde’ bir gençlik.

Her sabah sırtında çantasıyla metrelerce yolu nefret ede ede kat edip ‘sevgili eğitim yuvası’nda ‘ilerideki’ yaşamı için şimdiki yaşamını koca bir hiçliğe kurban eden bir gençlik.

Anne sözü angarya, baba bakışı angarya, öğretmen notu angarya... Hayatın kendisi angarya!’ düşüncesinde ve nefretinde bir gençlik.

Tertemiz ve açık zihnini, kalbindeki alda dair tüm işlevleri, ruhunu ve bilincini çaresiz ve umutsuzca pis ve karanlık ellere teslim eden bir gençlik. Işıltılı hayallere ulaşma yolunda hayal kırıldıklarıyla ‘terbiye edilmiş’ bir gençlik.

Çalışmaktan ve karşılığı ne olursa olsun çabalamaktan daha anlamsızını bulamayan bir gençlik. En korkuncu da... Düşünmeyen bir gençlik! Düşünmemekte farkında olmadan ısrar eden bir gençlik!

Uyuşmuş bir gençlik! Uyuşmakta ısrar eden bir gençlik!

Bir türlü ulaşamadığı o huzurun tesellisini ‘en azından’ tatmin etmeye çalıştığı, kendisinin dahi dizginleyemediği hırs ve tutkularında bulmaya çalışan bir gençlik.

Kim bilir, belki de sadece Tanrı istiyor diye yaşayan bir gençlik...

Umutsuz, heyecansız, isteksiz, cesaretsiz ve bütün bunların sonucunda tutsak zihinli bir gençlik. Sizce başardılar mı?

Korku dolu ceylan gözleriyle suratına bakan kızına en ufak bir merhamet kırıntısı hissetmeden “Hele bir kazanma, o bacaklarını kırarım!” diyen anne, sence başardılar mı?

Kazandın kazandın, kazanmadın, yallah sanayiye!” diye adaletin çürük ve pas tutmuş kefelerini düzeltecek evladının ellerine neşter tutuşturmaya çalışan baba, sence başardılar mı?

Denemeden şu kadar net yapmayan kızlarımızdan bir an önce okulu terk edip çeyiz hazırlıklarına başlamalarını rica ediyoruz” diyerek gencecik zihinlere ‘tek yol!’ ‘bilincini’ aşılamakta üstüne eğitimci tanımayan öğretmenim, sence de başarmadılar mı?

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.