ÖDÜLLÜ 15. TYT SINAVINA
KALAN SÜRE

::

Otomotiv

Otomotiv devlerinden 30,6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye ihracatının 14 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2019’un şampiyon firmaları belli oldu. İlk üçe Toyota Otomotiv ve Oyak Renault da girdi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından hazırlanan listede Kibar Dış Ticaret ve Mercedes-Benz Türk gibi önemli firmalar yer aldı.

Otomotiv devlerinden 30,6 milyar dolarlık ihracat
-

Otomotiv endüstrisi, 2020 yılına da hızlı başladı. OİB verilerine göre otomotiv endüstrisinin ocak ayı ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 3,2 artışla 2,4 milyar dolar oldu. Bugüne kadarki en yüksek ocak ayı rakamına ulaşan sektörün, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 16,3 olarak gerçekleşti. Türkiye ihracatının üst üste 14 kez şampiyon sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2019 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine dayanılarak yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında toplam 30,6 milyar dolar ihracata imza atan otomotiv firmaları arasında Toyota, Oyak Renault, Kibar Dış Ticaret ve Mercedes-Benz Türk yer aldı.

“Tüm şirketleri kutluyoruz”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 2019 yılının otomotiv şampiyonlarını tebrik ederek “Türk otomotiv endüstrisinin ihracat başarısında emeği olan tüm şirketleri kutluyoruz. Bu yıl da ihracatımızı kalıcı olarak artırma yolunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi. Endüstrinin ocak ayı ihracatını da değerlendiren Baran Çelik, “Geçen ay binek otomobillerde çift haneli artış kaydettik. Diğer ana ürün gruplarında ise düşüş yaşandı. En büyük pazarımız AB Ülkelerine ihracatta ise küçük de olsa artışla yıla başlamamız sevindirici” dedi.

AB’ye ihracat geçen ay yüzde 1,5 arttı

Ülke grubu bazında Avrupa Birliği Ülkeleri ocak ayı ihracatında yüzde 79 pay ile yine birinci sırada yer aldı. AB Ülkelerine yüzde 1,5 artışla 1 milyar 893 milyon dolar ihracat yapıldı. Ocakta Afrika Ülkelerine yüzde 18, Bağımsız Devletler Topluluğu’na yüzde 33 oranında ihracat artışı, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine de yüzde 12 ihracat düşüşü görüldü.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.