Gündem

Oyumu nerede kullanacağım YSK 23 Haziran İstanbul seçimi

YSK Başkanı Sadi Güven 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerine ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu. Sadi Güven açıklamasında YSK'nın resmi internet sitesi üzerinden seçmen sorgularının vatandaşlar tarafından yapılacağını söyledi. Seçmen sorgulama sayfasının vatandaşlara açılacağını ifade eden Sadi Güven, İstanbul seçimlerinde oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili listelerde değişiklik yapılmadan oy kullanamaz şerhi düşülecek. Bugüne kadar yapılan sorgulamada bulamazlar." ifadesini kullandı. Peki YSK seçmen sorgulama nasıl yapılır? Seçmen kaydı sorgulama nereden yapılacak? 23 Haziran İBB seçimleri YSK seçmen sorgulama ekranı.

Oyumu nerede kullanacağım YSK 23 Haziran İstanbul seçimi
-

YSK Başkanı Sadi Güven 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerine ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu. Sadi Güven açıklamasında YSK'nın resmi internet sitesi üzerinden seçmen sorgularının vatandaşlar tarafından yapılacağını söyledi.  bugün öğleden sonra vatandaşlara da açılacağını söyledi. İstanbul seçimlerinde oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili listelerde değişiklik yapılmadan oy kullanamaz şerhi düşülecek. Bugüne kadar yapılan sorgulamada bulamazlar.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine ilişkin son dakika yaptığı açıklamada şunları söyledi: "23 Haziran'da kullanacağımız sandık seçmen listelerini paylaştık. Vatandaşlar YSK sitesine girerek kendilerini sorgulayabilir. Hangi sandıkta oy kullanacaklarını görebilir. Sadece sandık kurulları değişecek. 31 Mart seçimindeki şartlarla seçime gidilecek. Herhangi bir ekleme ve çıkarma olmayacak. Oy kullanamayacak kısıtlı seçmenlerle ilgili listelerde değişiklik yapılmadan oy kullanamaz şerhi düşülecek. Bugüne kadar yapılan sorgulamada bulamazlar. Anlık olarak seçmen kimse listeler yayınlanıyor. Kendini bulamayanlar adres değişikliği olup İstanbul'dan gidenler olabilir."

Seçmen, "Nerede Oy Kullanacağım" linkine tıkladığı zaman "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi Sandık Bilgisi Sorgulama" ekranı açılıyor. İstanbullu seçmen, nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartı bilgilerini girerek nerede oy kullanacağını, sandık bilgilerini görebiliyor.

Nerede oyunuzu kullanacağınızı öğrenmek için tıklayınız

23 Haziran İBB seçimlerinde oy kullanacak seçmenlerin dikkat etmesi gerekenler

Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

Vatandaşlar, ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın.

23 Haziran İBB seçimleri için seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekecek.

Cep telefonuyla kabine girmeyin.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın.

Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması, oy pusulasının düzgün bir şekilde katlanıp zarfa koyulması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.