Emlak

‘Para’ Deyince İlk Akla Gelen Semt

İstanbul, 2017 yılından itibaren küresel finansın kalbi olacak. 'İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) Projesi'nin inşa edildiği Ataşehir artık birçok finans kurumu için yeni bir adres olma yolunda.

 ‘Para’ Deyince İlk Akla Gelen Semt
-


İFM Projesi için kamu bankaları birçok birimini Ataşehir'e taşıdı. Yasal alt yapısı tamamlanan ve kuruluş çalışmaları süren kamu katılım bankaları da İFM'de faaliyet gösterecek. Özel bankalar ve finans kuruluşları ile Merkez Bankası, BDDK, TMSE SPK gibi finans ve bankacılık sektörüyle doğrudan ilintili kamu kuruluşları taşınma hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. TEB, Anadolu Sigorta, Albaraka Türk, ERGO, Avivasa, HDİ Sigorta, Türk Henkel, Anadolu Grubu şimdiden Ümraniye ve çevresine taşınmış durumda.

 

50 binden fazla kişinin çalışacağı, 1.500 konut ve 200 ticari üniteli finans kenti için, metrolardan karayollarına, monoraydan havayoluna kadar projeler hızlanacak. Merkezle birlikte finans sektörünün ürün çeşitliliği artacak, bankacılık dışı finansal piyasalar geliştirilecek.

 

İFM'de seferberlik için 7 çalışma başlatıldı. İşte Kalkınma Bakanlığı'nın koordine ettiği başlıca eylemler:

 

İFM İÇİN İKİ KURUL GELİYOR Haziran ayına kadar, koordinasyon için "organizasyon modeli" oluşturulacak. "Ulusal Danışma Kurulu ve Uluslararası Danışma Konseyi olmak üzere iki konsey kurulacak.

 

FİNANSAL YENİ ÜRÜNLER SPK sorumluluğundaki çalışma kapsamında, organize piyasalarda işlem gören türev araçlarının çeşitliliği artacak. Banka dışı finansal piyasalar geliştirilecek. Haksız rekabete yol açan vergi uygulamaları ortadan kaldırılacak.

 

ANLAŞMAZLIKLARA ÇÖZÜM Adalet Bakanlığı sorumluluğunda İstanbul Tahkim Merkezi kurulacak. Finans sektörü için 'ihtisaslaşmış mahkemeler1 oluşturulacak. Düzenlemelerle teminat mektuplarının elektronik ortamda izlenmesi sağlanacak.

 

YOLLARIN KESİŞİM NOKTASI Dev merkezin insan yükünü kaldırabilmesi için altyapı ve ulaşım seferberliği de başladı. İFM'ye raylı sistemle ulaşım sağlanacak. Kadıköy-Kartal Metrosu doğuya uzatılarak Kartal-Kaynarca raylı sistem bağlantısı tamamlanacak.

 

ÖZELTEKNOLOJİK ALTYAPI İFM'de en üstün teknolojik altyapı için de kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Borsa İstanbul'un Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile Pay Piyasası'nın teknolojik altyapısı geliştirilecek. Borsa İstanbul ile Boğaziçi Üniversitesi, "Teknoloji Geliştirme Bölgesi" kuracak.

 

YENİ İŞ İMKANI İFM Projesi, on binlerce kişiye iş imkanı yaratacak. Nitelikli insan gücü için Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda çalışmalar hızlandı. Uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip uzman sayısı artırılacak. Arapça ve Rusça "seçmeli ders" olacak.

 

FAİZSİZ FİNANSGELİŞECEK Katılım bankacılığı ve faizsiz finans sistemiyle İstanbul'un cazibesi artacak. Üniversitelerin işletme ve iktisat fakültelerinde "İslam Ekonomisi" ve "Faizsiz Finans"; ilahiyat fakültelerinde ise "Ekonomi ve Finans" alanlarında dersler programa konulacak.

 

emlakrehberi / 29 Mayıs 2015

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.