Spor

'Paçavra' olayı ile ilgili açıklama!

Bazı Sırp taraftarlar Partizan-Malatyaspor maçında, Osmanlı Devleti'nin büyük hükümdarlarından olan Sultan I. Murat Hüdavendigâr'a 'Müslüman' olacağını söyleyerek yanına yaklaşan ve sırtından hançerleyen Miloş Obiliç'in olduğu bir flama açtı. Yetkililerden ise bu konuda açıklama geldi.

'Paçavra' olayı ile ilgili açıklama!
-

 yeniakit.com.tr 

Sırbistan'ın başkenti Belgrat'ta gerçekleşen  esnasında, Partizan takımının bazı taraftarlar Miloş Obiliç olduğu bir flama açtı.

Miloş Obiliç'in flamasını açtılar

Osmanlı Devleti'nin büyük hükümdarlarından olan Sultan I. Murat Hüdavendigâr'ı 'Müslüman' olacağını söyleyerek yanına yaklaşan ve onu arkasından hançerleyen Miloş Obiliç'in flamasını açtı. 

Sözkonusu flama 6. dakikada ekranlara böyle yansıdı:

Beşiktaş maçında da aynı tartışma yaşandı 

Sırp taraftarlar, daha önce Türk takımlarıyla yapılan başka maçlarda da seslendirdikleri "Svaki Turčin zna, svaka bula zna, da je Obilic srpski sin zaklao Murata!" (Her Türk bilir, Sırp oğlu Obiliç'in Sultan Murat'ı nasıl hançerlediğini) şeklindeki tezahüratı, geçtiğimiz sene Beşiktaş maçında da yapmıştı. Aynı maçta yine aynı flama açılmıştı.

Yetkililerden açıklama geldi

Sözkonusu flama ile ilgili Akit'e açıklama yapan yetkililer şu ifadelerde bulundu:

"08 Ağustos 2019 tarihinde Belgrad’ta oynanan UEFA Kupası ön eleme maçı Partizan-Yeni Malatyaspor futbol müsabakası ile ilgili olarak Yeni Akit gazetesinin internet sitesinde 09 Ağustos 2019 tarihinde “Partizan taraftarından alçaklık: Sultan Murat'ı hançerleyen Obiliç için paçavra açtılar!” başlıklı bir haber yayımlandığı,

• Anılan maça, Sırp makamlarından alınan davetiye neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik personeli ile birlikte seyirci olarak gidildiği, haberde yer alan Osmanlı Devleti hükümdarlarından Sultan I. Murat Hüdavendigâr'ı şehit eden Miloş Obiliç'in pankartının açılmadığı ve Türklerle ilgili menfi bir tezahüratın yapılmadığının müşahede edildiği,

• Yapılan araştırmada; haberde kullanılan fotoğrafın geçen yıl oynanan Partizan-Beşiktaş maçına ait olduğu, böylelikle yapılan haberin asılsız ve doğruyu yansıtmadığı tespit edildiği bildirilmiştir."

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.