Seyahat

Patara nerede? Patara’ya nasıl gidilir?

Kalkandan Patara’ya nasıl gidilir? Dalaman’dan Patara’ya nasıl gidilir? Kaş Patara’ya nasıl gidilir? Kaş merkezden Patara’ya nasıl gidilir? Soruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında 2020'yi 'Patara yılı' ilan ettiği antik kent Patara merak konusu oldu. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da doğduğu yer olarak biliniyor. Peki Patara’ya nasıl gidilir? İşte detaylar.

Patara nerede? Patara’ya nasıl gidilir?
-

Kalkandan Patara’ya nasıl gidilir?, Dalaman’dan Patara’ya nasıl gidilir? Kaş Patara’ya nasıl gidilir? Kaş merkezden Patara’ya nasıl gidilir? Soruları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti grup toplantısında 2020'yi 'Patara yılı' ilan ettiği antik kent Patara merak konusu oldu.

Antalya'da bulunan Patara kenti Dünyanın en güzel plajı olarak biliniyor. Ayrıca dünyanın ilk meclis binasının içinde bulunduran yer,  en eski deniz fenerine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin en uzun plajı olarak geçiyor.

Patara’da neler var?

En eski yerleşim yeri olan patara kenti, 10 bin kişilik tiyatronun birçok bölümü kumlar altında kalmış ve bölgede kazı çalışmaları halen devam ediyor. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da doğduğu yer olarak biliniyor. Hamamlar ve doğal güzellikleri hiç bozulmadan bünyesinde barındırıyor.

Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yaptı. Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor.

Patara’ya nasıl gidilir?

Patara Plajı, Muğla'nın Seydikemer ilçesi ile Antalya'nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alıyor.  eski Roma kalıntılarının üzerine kumdan kaleler yapabileceği muhteşem doğa harikası. Patara Plajı, Kalkan'a 15 kilometre mesafede bulunmaktadır.

D400 karayolu'nu kullanarak Kaş'tan 45, Fethiye'den 81, Antalya'dan 376 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Plajı'na şahsi aracınız ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Fethiye-Kaş arasında sefer yapan otobüsler ile Ovaköy mevkiinde inerek yaklaşık 3.5 kilometrelik bir yürüyüş veya taksi yolculuğu ile de Patara'ya gitmek mümkün olabiliyor. Dünya'nın ender rastlanan canlılarından caretta carettalara ev sahipliği yaparken, "19.00-08.00 saatleri arasında kaplumbağaların kullanım alanı olarak belirleniyor.

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.