Ekonomi

“Paylaştıkça daha fazlası” için çalışıyor! Ziraat Katılım 4 yaşında

İlk kamu katılım bankası olarak faaliyetlerine başlayan Ziraat Katılım’ın kuruluşunun üzerinden dört yıl geçti.

“Paylaştıkça daha fazlası” için çalışıyor! Ziraat Katılım 4 yaşında
-

 Akit  Ekonomi 

29 Mayıs 2015 tarihinde ilk kamu katılım bankası olarak faaliyetlerine başlayan Ziraat Katılım’ın kuruluşunun üzerinden dört yıl geçti. Kamunun katılım bankacılığındaki öncü kuruluşu olarak katkı sağlayan banka, 2019 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre büyümesini sürdürüyor. Açıklanan son verilere göre Ziraat Katılım Bankası, bu yılın ilk üç ayında 104 milyon lira kâr elde etti. Aktiflerini 25 milyar lira seviyesine çıkaran banka, 16 milyar lira fon toplarken 31 milyar lira finansman sağladı.

TL’de istikrarlı süreç dönemi

2019 yılının ilk çeyrek verilerini değerlendiren Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü Metin Özdemir şu açıklamayı yaptı: “Türkiye Ekonomisi, küresel piyasalarda yaşanan dalgalı seyir ve ABD ile yaşanan siyasi tansiyona rağmen 2018 yılında yüzde 2,6 ile beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiştir. 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren dış ticaret dengesindeki iyileşme, ihracatın ithalatı karşılama oranındaki yükseliş, cari işlemler açığındaki daralma ve TL’deki istikrar süreci ile birlikte enflasyon rakamlarında aşağı yönlü trend görülmeye başlanmıştır.

“İstikrarlı büyümeye devam ediyoruz”

Ziraat Katılım’ın toplam aktifleri 2018 yılı sonuna göre yüzde 12 artışla 25 milyar liraya ulaşırken, toplanan fonlar yine aynı döneme göre yüzde 6 artış ile 16 milyar lira oldu. Kullandırılan nakdi fonlar yüzde 14 artışla 20 milyar lira seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın tüm sektöre sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 31 milyar lira olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde şube ağını hızla yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2019 1. çeyrek sonunda yurtiçinde 41 ilde 81 şubeye ulaştı. Banka olarak istikrarlı büyümeye devam ediyoruz.’’

Yeni Akit Gazetesi

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.