Kadın - Aile

Plastiklerin altındaki sayılar ne işe yarıyor?

Kullandığınız plastiklerin altındaki numaralar hiç dikkatinizi çekti mi? Hayatımızda çok büyük yere sahip olan plastiklerin zararlı olup olmadığına bakmadan alıyoruz. Bunun bize ne gibi bir zararı olabilir?

Plastiklerin altındaki sayılar ne işe yarıyor?
-

Plastikler üretilirken herhangi bir noktasına yapılan sayılar o plastiğin kullanım alanı ve içeriğini kapsıyor. Peki biz bu ürünleri kullanırken bu sayıları tanıyor ve dikkat ediyor muyuz?

Özellikle kanserojen madde yaydığı kesin olarak bilindiği halde üretilen bazı maddeler mevcut. Bu maddelerin içeriğine dikkat ederek alışveriş yapılmalı. Plastiklerin içeriğini kapsayan sayıları şöyle açıklayalım;

1 numara PET ya da PETE

Tek kullanımlık ömrü olan bazı eşyalarda yumuşak ve ezilen bir yapıya sahip olarak üretilir. İçerisinde barındırdığı gıdaya herhangi bir zararı geçmez fakat tekrar kullanım açısından sağlıklı değildir. Doğada çok zor çözünen bu maddeleri fazla kullanmamakta fayda var.

2 numara HDPE ya da HDP

Bu madde en çok tercih edilen plastik türüdür. Oyuncak, poşet, süt kutusu gibi ürünlerin yapımı için kullanılıyor. İçerisinde su bulundurduğunda herhangi bir zararlı madde bulaştırmadığı tespit edilmiştir.

3 numara PVC ya da V

Yapılan testlerde suya 2 toksik madde akrıştırıldığı tespit edilen fakat oyuncak, yemek kabı ve yumuşak plastik eşyaların yapımında kullanılan madde oldukça zararlıdır. Çok dikkat edilmesi gereken bir nokta.

4 numara LDPE 

İçerisinde bulunduğu suya zarar vermemesine rağmen su şişesi yapılması yasak ama yemek saklama kabı konması yasaklanmamış bir maddedir. Bu olay pek manidar(!)

5 numara PP

En güvenilir beyaz renkli yarı şeffaf, sert bi yandan da hafif olan bir maddedir. Diğer plastikler gibi ısıtıldığında erimiyor ve bu da yiyecekleri saklamak için güvenli bir ortam oluşturuyor. İçerisinde barındırdığı maddede rutubetlenme ve yağlanmayı önler.

6 numara PS

Isındığı zaman kanserojen olduğu bilindiği halde; plastik bardak, çatal, yumurta kutusu ve yemek paketi gibi ürünlerin yapılmaya devam edildiği maddedir. En çok bu madde kullanılır ama en zararlı madde de budur. Özen gösterilmesi gereken bir ürün.

7 numara 

Aralarında en tehlikeli olarak bilinen, geri dönüşümü mevcut olmayan fakat biberon dahil sporcu su şişesinden, yemek kabına kadar birçok üründe kullanılan maddedir. İçerisinde barındırdığı maddeye de kimyasal bileşenlerini geçirdiği gözlemlenmiş.

Özellikle çocuklarımız için plastik ürünler alırken birkaç kere düşünmeliyiz. Ucuz olsun diye düşündüğümüz bu maddelerin geri dönülemeyecek sonuçlar doğurduğunu bilerek hareket etmelisiniz.

 

 

 

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.