Ekonomi

Prim eksiği olanlara emeklilik son dakika eksik primle nasıl emekli olunur?

Prim eksiği olanlara emeklilik ne zaman? Prim eksiği olanlar nasıl emekli olur? Prim eksiği olan vatandaşlar için erken emeklilik hakkı geliyor. Milyonlarca işçiye sevindirici haber SGK’dan geldi. İşçilere tanınan yıpranma hakkından yararlanabilmek için getirtilen en az 3600 gün çalışmış olma şartı yapılacak bir düzenleme ile binlerce eksik primi olan vatandaşlara emeklilik yolu görünecek. Peki erken emekli olmak şartları neler? Eksik primle nasıl emekli olunur? İşte detaylar.

Prim eksiği olanlara emeklilik son dakika eksik primle nasıl emekli olunur?
-

Prim eksiği olanlara emeklilik ne zaman? Prim eksiği olanlar nasıl emekli olur? Prim eksiği olan vatandaşlar için erken emeklilik hakkı geliyor. Milyonlarca işçiye sevindirici haber SGK’dan geldi. İşçilere tanınan yıpranma hakkından yararlanabilmek için getirtilen en az 3600 gün çalışmış olma şartı yapılacak bir düzenleme ile binlerce eksik primi olan vatandaşlara emeklilik yolu görünecek. Peki erken emekli olmak şartları neler? Eksik primle nasıl emekli olunur?

2008’den önceki çalışma sürelerin de yıpranma hesabında dikkate alınmasıyla birlikte erken emekli olma yaşı 2.5 yıl öne çekilmiş olacak. Yıpranma payı kapsamında yaş haddinde indirim yapılıyor. Buna göre 5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde 2 buçuk yıl indirimi oluyor. Yani vatandaşlar 2,5 yıl erken emeklilik hakkına kavuşuyor. Erken emeklilik için birkaç formül üzerinde duruluyor. Çalışmayla öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor. Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek. Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart. 

Erken emeklilik ne zaman?

9 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı (4A-SSK) olan çalışanlar 10 yıllık primle emekli olabiliyor. Bunun için 10 yıllık primle (3600 gün) birlikte sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yıl geçmesi gerekiyor. Böylece sigortalı olduktan sonra fazla çalışma imkanı bulamayan sigortalılar için sistem emeklilik imkanı sunuyor. Daha önce 3600 gün olan prim sayısı şartı 9 Eylül 1999 sonrası için 4500 güne çıkıyor. Ayrıca 25 yıllık sigortalılık şartı da bulunuyor. Yaş şartı ise kadınlarda 58, erkeklerde 60 oluyor. Yani 9 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan birisi kısmi emeklilik isterse öncelikle 4500 günü doldurmak zorunda. Sonra işe girdiği tarihten itibaren 25 yıl geçmesi lazım ve kadınların 58, erkeklerin 60 yaşına ulaşması gerekiyor.

 

YORUMLARA GÖZAT

DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Yorumlarınız incelendikten sonra yorum kurallarına uyması halinde yayına alıncaktır.